fot. mygorzow.pl

Dwa miesiące wakacji są niebezpiecznym okresem na drogach ale jak się okazuje, we wrześniu jest jeszcze więcej wypadków niż w lipcu i sierpniu. Użytkownikami drogi są również piesi, a wraz z rozpoczęciem roku szkolnego na ulicach jest więcej dzieci, na które trzeba szczególnie uważać.

Według statystyk policyjnych podczas wakacji zginęły 643 osoby w 6887 wypadkach czyli ok. 10 dziennie. Rannych zostało aż 8813 osób. To przerażające liczby ale we wrześniu jest jeszcze bardziej niebezpiecznie na co wskazują statystyki z zeszłego roku.

Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze, trzeba zachować większą ostrożność niż zwykle ze względu na wzmożony ruch na drogach. Wiele osób wciąż jeszcze wraca z urlopów, a to powoduje korki. Należy więc postarać się zachować odległość minimum 1,5 m od poprzedzającego pojazdu. Nie można też przesadzać z odległością żeby nie generować jeszcze większego korku. Nie należy wyprzedzać poboczem ani utrudniać tego manewru innym kierowcom. Jeśli przerwy są długie, można unieruchomić silnik, ale nawet przy bardzo małym ruchu lepiej zostawić go „na chodzie” gdyż ciągłe rozruchy jedynie mu szkodzą.

Wrzesień to także początek jesieni, której pierwsze symptomy pogarszają warunki na drodze. Liczba godzin, w których jest widno zmniejsza się. Pojawiają się mgły oraz częstsze opady deszczu. Należy zachować szczególną ostrożność dojeżdżając do przejść dla pieszych. Ci również powinni zadbać o swoją widoczność.

Rozwiązania chroniące pieszych

Mgła jest jednym z najniebezpieczniejszych zjawisk atmosferycznych dla kierowców. Znacznie ogranicza widoczność i dlatego też należy zwolnić i dostosować prędkość pojazdu do panujących warunków. Powinno się unikać wyprzedzania ale jeśli już dochodzi do takiego manewru poza obszarem zabudowanym, wyprzedzanie oraz omijanie można sygnalizować krótkotrwałymi sygnałami dźwiękowymi. Podczas mgły należy włączy światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba na raz. Przy widoczności poniżej 50 metrów, można włączyć tylne światła przeciwmgielne. Należy jednak pamiętać o ich wyłączeniu po wyjechaniu z mgły aby nie oślepiać pozostałych kierowców.

A czy Wy znacie jeszcze inne porady oraz wskazówki, o których warto pamiętać zwłaszcza w tym okresie o wzmożonym natężeniu ruchu?