Polska motoryzacja nie osiągnęła sukcesu na skalę światową, jednak swego czasu Fiat 126p zmotoryzował nasz kraj. Później podobnie było z Polonezem, który jeszcze całkiem niedawno stanowił jeden z najpopularniejszych samochodów w Polsce. Jak bezpieczne były te auta?

O crash testach mogliście poczytać na naszym blogu już nie raz. Zainteresowanych odsyłam do poniższego wpisu:


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Droga do gwiazd(ek), czyli o crash testach słów kilka

Podobną metodologię wykorzystano przy testach zderzeniowych Fiata 126p oraz Poloneza. Swego czasu krążył popularny dowcip, że strefa zgniotu w popularnym maluchu kończy się tak jak w Mercedesie – na silniku. Z całą pewnością Fiata 126p nie można uznać za najbezpieczniejszy pojazd.

Poniżej znajdziecie crash test tego modelu przeprowadzony przy prędkości jedynie 40 km/h. Już przy tak niewielkiej prędkości pas bezpieczeństwa został wyrwany, a w efekcie manekin rozbił głową przednią szybę. Klatka piersiowa uderzyła w kierownicę, przesuwając całą kolumnę do przodu – niebezpieczeństwo poważnych urazów, a nawet utraty życia, jest więc bardzo wysokie.

W porównaniu z próbą małego Fiata test zderzeniowy Poloneza przeprowadzony przy 50 km/h zakończył się lepszym wynikiem.

Jeśli macie Fiata 126p lub Poloneza, koniecznie podzielcie się swoimi wrażeniami po obejrzeniu powyższych filmów, a wszystkich zachęcamy oczywiście do rozważnej jazdy i zapinania pasów bezpieczeństwa.