Specjaliści z Yanosika, czyli aplikacji informującej kierowców o zagrożeniach na drodze, przygotowali zestawienie najniebezpieczniejszych dróg w Polsce. Najgorzej jest na autostradach, gdzie może i zgłaszamy najmniej zdarzeń, jednak w przeliczeniu na kilometr to właśnie tam najłatwiej o wypadek.

Wykorzystując dane dostarczone przez użytkowników, specjaliści ocenili poszczególne odcinki dróg. Najwięcej kolizji – w przeliczeniu na kilometr – miało miejsce na autostradach. W skali całego roku było to 15 zdarzeń na kilometr. Lepiej jest na drogach ekspresowych (12 stłuczek/km) i drogach krajowych (4 kolizje na km).

Warto również zwrócić uwagę na statystyki tych właśnie dróg. Biorąc pod uwagę drogi ekspresowe, niebezpiecznie jest na S86 łączącej Katowice i Sosnowiec, gdzie zgłoszono aż 113 stłuczek na kilometr. Drugie miejsce należy do drogi ekspresowej S2 w okolicach Warszawy (81 kolizji/km).

Tak wysoki odsetek wypadków na autostradach nie pozostaje bez odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury. Resort chce, by tworzenie korytarza ratunkowego było obowiązkiem każdego kierowcy, a odpowiednie pytania dotyczące tego rozwiązania mają trafić do systemu egzaminacyjnego. Wkrótce również ma zostać ustandaryzowane wyposażenie pojazdu pod kątem apteczki.