Jeszcze niedawno informowaliśmy, że samochody z kratką napędziły sprzedaż aut w pierwszym kwartale tego roku. Producenci zanotowali rekordowe wzrosty sprzedaży, ale okazuje się, że w fazie wzrostu jest cała branża motoryzacyjna, od skuterów po autobusy, od sprzedaży po produkcję.

Cała branża motoryzacyjna w Polsce zanotowała znaczny wzrost w stosunku do analogicznego okresu z roku 2013. Według Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i analityków z firmy KPMG w pierwszym kwartale br. zarejestrowano w Polsce 97,6 tys. aut osobowych, o 28,9% więcej niż w analogicznym okresie 2013 r. Wzrost dotyczy zarówno marek popularnych, jak i samochodów klasy wyższej.

Można bez trudu zaobserwować wzrost całej branży. Na przykład w pierwszym kwartale 2014 roku sprzedano 7199 sztuk motorowerów, podczas gdy w zeszłym roku w analogicznym kwartale było ich 5461. Również producenci motocykli odnotowali wzrost sprzedaży o 455 sztuk. Ciężarówki sprzedawały się lepiej w tym roku niż w latach 2012-2013, a autobusy odnotowały nieznaczny (3 sztuki), ale jednak wzrost w stosunku do pierwszego kwartału 2013. Więcej sprzedało się również samochodów dostawczych. Dokładniejsze zestawienie w infografice.

W pierwszym kwartale 2014 roku produkcja sprzedana polskiego przemysłu motoryzacyjnego osiągnęła wartość 28,3 mld zł. To o 6,8% więcej niż rok temu. Za wzrost odpowiada zarówno produkcja pojazdów silnikowych, jak i podzespołów, części oraz akcesoriów motoryzacyjnych. W branży producentów samochodów największy wzrost zawdzięczamy pojazdom ciężarowym i dostawczym.