Początek nowego roku już za nami, a więc pojawia się coraz więcej podsumowań ubiegłego roku. Dziś przyjrzymy się sprzedaży nowych samochodów osobowych w Europie w całym roku 2013. Zapraszam do lektury popartej powyższą infografiką.

Sprzedaż nowych aut osobowych w Polsce wyniosła 288 291. Na tle sprzedaży w całej Europie to bardzo niewiele. Które modele nowych samochodów wybierali najczęściej mieszkańcy Starego Kontynentu?

Co ciekawe, pierwsza piątka tego zestawienia jest taka sama jak w roku 2012, z czego wniosek, że gusta Europejczyków się nie zmieniły.

Nie jest wielką niespodzianką, że Volkswagen Golf po raz kolejny zajął pierwsze miejsce. W ubiegłym roku sprzedano 460 800 nowych egzemplarzy tego modelu. Na drugim miejscu ze sporą stratą znalazł się Ford Fiesta, którego 275 600 sztuk wyjechało z europejskich salonów w roku 2013. Podium zamyka kolejny Volkswagen – na nowiutki model Polo zdecydowało się 262 400 użytkowników z Europy.

Nieco mniejszą popularnością (miejsce 4. i 5.) w zeszłym roku cieszyły się odpowiednio Renault Clio (260 500 sprzedanych egzemplarzy) i Ford Focus (223 100 sprzedanych sztuk).

Chętnie wybierana przez Polaków Škoda Octavia zajęła w Europie miejsce 9., a pierwszy Mercedes na liście (klasa A) uplasował się na miejscu 17.

Jak widać, gusta Europejczyków nie zmieniły się znacząco w stosunku do roku 2012. Nadal największe wzięcie mają przystępne cenowo kompakty i pojazdy segmentu B. Które modele będą popularne w tym roku?