Z badania rynku samochodów sportowych przeprowadzonego przez firmę focus2move wynika, że najchętniej kupowane samochody sportowe na świecie to auta amerykańskie.

Samochody amerykańskie rządzą w dziedzinie wysokich osiągów. Najnowszy raport na temat popularności aut sportowych na świecie wykazał, że amerykańscy producenci poszli w dobrym kierunku już w latach 60., kiedy to wymyślono koncepcję taniego, sportowego samochodu z mocnym silnikiem – tzw. pony cars i muscle cars. Amerykańskie maszyny charakteryzują się właśnie tym, że za stosunkowo nieduże pieniądze można kupić piękne auto sportowe z dużą liczbą koni mechanicznych.

Ford Mustang to legenda, której nie trzeba reklamować, a w dodatku kosztuje niewiele. Nic dziwnego, że jest najchętniej kupowanym autem sportowym na świecie.

Nowym liderem rynku w 2015 roku został Ford, który zaprezentował nową generację Mustanga. Wcześniej numerem jeden była marka Dodge z modelem Charger. Co prawda nie ma on nadwozia coupé, ale jest szybki i klasyfikuje się go jako samochód sportowy. Kolejne pozycje zajmują amerykańskie marzenia i prawdziwe legendy motoryzacji: Chevrolet Camaro i Dodge Challenger. Interesująca jest natomiast piąta pozycja elektrycznej Tesli Model S. Świat się kończy? Ten superszybki, ale jednak elektryczny samochód wyprzedził w rankingu Chevroleta Corvette.

Dopiero na miejscach od siódmego w dół klasyfikowane są auta europejskie. Liderem jest nie mniej legendarne od swych amerykańskich konkurentów Porsche 911. Dalej mamy względnie tanie samochody, takie jak Audi TT i Mercedes SLK. Pomiędzy tą dwójką wcisnęła się kultowa, japońska Mazda MX-5.

Patrząc na ten ranking, warto zaobserwować pewną zależność. Im bardziej kultowa, legendarna i historyczna nazwa tym lepsza sprzedaż. Takie gwiazdy jak Mustang, Charger, Camaro i Challenger nie wymagają reklamy. Kolejna sprawa to cena, a konkretnie relacja ceny do liczby oferowanych koni mechanicznych. Z amerykańskimi maszynami nikt nie może się równać pod tym względem. Wystarczy porównać kosztującego 32 tys. dolarów Mustanga GT z kosztującym 103 tys. dolarów Porsche 911 o porównywalnej mocy i wszystko staje się jasne. Ostatnią rzeczą na jaką warto zwrócić uwagę jest to, że rynek amerykański jest jednym z największych na świecie, a amerykańskie samochody sportowe nie są odległym marzeniem dla Amerykanina w przeciwieństwie do sytuacji przeciętnego Europejczyka. A że każdy kupuje swoje, wyniki są właśnie takie jak widać.

źródło: focus2move.com