Dziś mamy dla Was kolejny ranking podsumowujący miniony rok. Tym razem przyjrzymy się, jakimi pojazdami służbowymi poruszają się w Polsce dyrektorzy i menedżerowie wyższych stopni.

Zestawienie zostało przygotowane przez firmę Sedlak & Sedlak, a pełny raport nosi nazwę „Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń”. Wynika z niego między innymi, że samochód służbowy w 2013 roku był jednym z popularniejszych benefitów wśród dyrektorów. Około 47% osób pełniących funkcje dyrektorskie dostało od firmy auto służbowe, którego mogą używać także do celów prywatnych. Dodatkowo aż 40% z nich otrzymuje ryczałt na paliwo.

Zazwyczaj dyrektorzy i menedżerowie wyższych stopni w firmach zlokalizowanych w naszym kraju jeżdżą pojazdami klasy średniej. Najczęściej są to Ford Mondeo i Škoda Octavia – tymi modelami jeździ po 8,1% ankietowanych dyrektorów. Na kolejnych miejscach z niewielką stratą znalazły się Volkswagen Passat (7,7%) i Opel Insignia (6,6%). Nieco mniej popularne są Toyota Avensis (5,3%) i Škoda Superb, którą porusza się na co dzień 4,4% ankietowanych dyrektorów i menedżerów wyższego stopnia.

Co więcej, niezależnie od modelu samochody dyrektorów to pojazdy stosunkowo nowe. Najpopularniejsze roczniki to 2011 oraz 2012 – autami wyprodukowanymi w tych latach jeździło odpowiednio 20% i 22% ankietowanych dyrektorów. Samochody nowe, które z linii produkcyjnej zjechały w roku 2013, oddano do dyspozycji 11% ankietowanych osób.