Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar podsumował rok 2015 na polskim rynku samochodów osobowych. Polacy zarejestrowali znacznie więcej aut niż w roku 2014, a takiego poziomu sprzedaży nie było od 15 lat.

Polacy zarejestrowali w Polsce w 2015 roku 352 518 nowych samochodów osobowych, czyli ponad 26 tys. więcej niż w zeszłym roku, co daje aż 8% wzrost. Duży wpływ na taką sytuację mają firmy, które stanowią 65 % klientów w polskich salonach. Liderem pozostaje od 7 lat niezmiennie Škoda, drugie miejsce zajął Volkswagen, a trzecie Toyota. To samochody tych marek były najpopularniejsze w minionym roku.

Najlepiej sprzedawała się Škoda Octavia, nie tylko hit we flotach, ale również lubiana przez klientów prywatnych. Niewiele mniejsze zainteresowanie budzi Škoda Fabia, która zajęła drugie miejsce w rankingu najchętniej rejestrowanych samochodów. Trzecie miejsce należy do Volkswagena Golfa, co oznacza, że pierwsza trójka to właśnie modele samochodów koncernu Volkswagena. Nietrudno zauważyć, że Polacy upodobali sobie samochody kompaktowe i segmentu B. 9 na 10 aut to właśnie takie modele. Popularne są Opel Astra, Toyota Auris i Yaris oraz Ford Focus. Jedynym przedstawicielem klasy średniej w pierwszej dziesiątce jest najpopularniejszy w tym segmencie Volkswagen Passat.