Przedstawiamy listę dziesięciu najpopularniejszych samochodów kompaktowych świata. Możecie się zdziwić niektórymi pozycjami.

Nie ma cienia wątpliwości co do tego, że trzy pierwsze miejsca w segmencie kompaktów należą do Toyoty Corolli, Volkswagena Golfa i Forda Focusa. W tej właśnie kolejności. Corolla jest jednocześnie najpopularniejszym autem na świecie w ogóle, a Golf zajmuje w światowym rankingu drugą pozycję. Warto zaznaczyć, że jednocześnie jest numerem jeden w Europie. Wyprzedza nawet taki hit sprzedaży jak Ford F150. Natomiast potężny pick-up z USA jest przed kompaktowym Focusem, który dzierży czwartą pozycję w rankingu globalnym dla wszystkich rodzajów samochodów.

Interesujące jest to, że w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych modeli świata nie ma już żadnego kompaktu*. Natomiast 11. miejsce zajmuje kolejny z nich, czyli Hyundai Elantra – czwarty najpopularniejszy kompakt. Dalsze pozycje należą do Volkswagen Jetta, którego ściga Honda Civic. Jeżeli ktoś uważa, że Škoda Octavia jest hitem tylko w Polsce i Europie środkowej, to się myli. Model ten zajmuje 7. miejsce w segmencie. Za Škodą, która jeszcze w ubiegłym roku zajmowała 9. miejsce, plasuje się coraz popularniejsza również u nas Mazda 3. Dziesiątkę zamyka Chevrolet Cruze, który spadł od 2015 roku z bardzo dobrej 6. pozycji na 9. oraz Toyota Prius, która wybiła się z 11. na 10. miejsce.

*Teoretycznie dziesiąty w rankingu jest Volkswagen Lavida sprzedawany w Chinach, ale nie jest on jednoznacznie samochodem segmentu C.