Samochody segmentu A, czyli najmniejsze auta miejskie stanowią aż 11 % światowego rynku sprzedaży. Czy zastanawialiście się kiedyś jakie maluchy są obecnie najpopularniejsze na świecie?

Jak wynika z analizy i raportu focus2move przygotowanego za pierwszy kwartał bieżącego roku, najchętniej kupowanym autem miejskim na świecie jest Maruti Alto. Nie jest to żaden przypadek, ponieważ podobną sytuację mieliśmy w roku ubiegłym. Co ciekawe, Maruti Alto jest bliźniakiem technicznym modelu Suzuki Alto, który w Europie znamy pod nazwą Celerio. Jednak oba te samochody zostały potraktowane oddzielnie, zatem wynik tego malucha zasługuje na jeszcze większe uznanie. Suzuki Alto/Celerio zajmuje 7. miejsce w rankingu światowej sprzedaż w segmencie A. Gdyby zsumować wyniki tych aut w jeden, to Suzuki łącznie sprzedało ponad 100 tys. Alto w pierwszych trzech miesiącach roku. Dla porównania, Fiat sprzedał Pandę (2. miejsce) w liczbie 58 tys. egzemplarzy i dopiero gdyby dodać do niej model 500, byłby liderem. A choć pięćsetka jest technicznie samochodem niemal identycznym z Pandą, to jednak zupełnie innym, a koncepcje tych modeli też są całkowicie odmienne.

Warto jednak zauważyć, że Fiat na świecie jest nadal cenionym producentem aut miejskich, w przeciwieństwie do polskiego rynku. Dla przykładu, w maju największym wzięciem cieszył się nowy model Tipo, a pięćsetka czy Panda nawet nie plasują się w pierwszej pięćdziesiątce rankingu sprzedaży. Zresztą żaden Fiat się w niej nie znalazł licząc od początku roku. Najpopularniejszym modelem segmentu A w Polsce jest Toyota Aygo, która w rankingu światowym zajmuje dopiero 20. pozycję w segmencie i nawet nie ma jej w pierwszej setce rankingu ogólnego.

Wróćmy jednak do rynku światowego. Takie modele Jak Daihatsu Tanto czy Nissan Dayz nie są znane w Europie, ale już Chevrolet Spark owszem. Tylko, że amerykański producent wycofał się już z europejskiego rynku, a pomimo to radzi sobie świetnie. Warto podkreślić wysoką pozycję Volkswagena up!, który w Polsce (38. miejsce) nie jest zbyt popularny ze względu na wysoką cenę, ale na świecie cieszy się dużym powodzeniem. Jak zresztą cała marka Volkswagena. Golf jest drugim samochodem pod względem światowej sprzedaży i liderem na rynku europejskim. Model Polo zajmuje 5. pozycję na świecie, a 2. w Europie.