Często prezentujemy Wam zestawienia pokazujące najlepiej sprzedające się samochody w Polsce i w Europie. Tymczasem być może nie spodziewacie się nawet jakie auta są najpopularniejsze w największych lub najsilniejszych gospodarczo krajach świata poza naszym kontynentem. Oto kilka z nich.

Zestawienie dotyczy sprzedaży w roku 2014. Chiny są krajem, w którym sprzedano w zeszłym roku prawie 20 milionów aut, a na tym rynku panuje też ogromna różnorodność. Sprzedawane są tam zarówno samochody marek europejskich jak i chińskich. Jednak niekwestionowanym liderem sprzedaży jest Wuling Hongguang z liczbą 750 tys. sprzedanych. Co ciekawe, nie jest to kompakt czy tanie auto miejskie, ale minivan.

Coś, co przypomina minivana, a raczej mikrovana to również Daihatsu Tanto – hit roku 2014 w Japonii, trzecim kraju świata pod względem sprzedanych samochodów. Tu ciekawostką jest czwarte miejsce hybrydowej Toyoty Prius. W tym kraju osiągnięto sprzedaż na poziomie 4,7 mln samochodów.

Drugim motoryzacyjnym gigantem po Chinach są Stany Zjednoczone (7,7 mln), gdzie od lat królują pick-upy. Numerem jeden nieprzerwalnie jest Ford serii F, ale drugie i trzecie miejsce również należy do pick-upów, a konkretnie do Chevroleta Silverado i Rama. W sąsiadującej z USA Kanadzie również dwa pierwsze miejsca należą do Forda serii F oraz Rama. Tyle tylko, że to bardzo niewielki rynek. Łącznie sprzedano tam 755 500 samochodów, to jest o niespełna 2 tys. więcej niż samego Forda serii F w Stanach Zjednoczonych.

Dobrymi wynikami mogą pochwalić się również Indie i Brazylia, gdzie sprzedano ponad 2,5 miliona samochodów, a liderem w Indiach jest Maruti Alto, antomiast w Brazylii Fiat Palio. Niewiele poniżej 2,5 miliona samochodów sprzedano w Rosji, gdzie liderem pozostaje Lada Granta. Z krajów europejskich do takiego poziomu sprzedaży doszli tylko Niemcy (3 mln) oraz Wielka Brytania (prawie 2,5 mln). Tam na rynku karty rozdają odpowiednio VW Golf oraz Ford Fiesta.