Popularność silników zasilanych olejem napędowym nieustająco spada nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Są jednak marki, które wręcz słyną z silników Diesla i popyt na taki rodzaj napędu wciąż jest spory. Przedstawiamy najpopularniejsze marki samochodów zarejestrowanych w Polsce w zeszłym roku, których klienci kupują najwięcej diesli.

Ekonomiczne diesle to już przeszłość, a ten aspekt doceniają głównie firmy, choć i z tym bywa różnie. By dieslem jeździć ekonomicznie trzeba robić duże przebiegi, najlepiej w krótkim czasie. Zakup samochodu zasilanego olejem napędowym jest nie tylko droższy, ale i koszty utrzymania mogą być wyższe. Doskonale zdają sobie z tego sprawę użytkownicy, którzy chętnie przesiadają się na… hybrydy. To dobra alternatywa dla diesli na miasto. Natomiast nieśmiertelne wydają się wciąż benzyniaki.

Są jednak marki, w których diesle się ceni. Gdy wybrać pięć marek, które sprzedały najwięcej silników Diesla, można odnieść wrażenie, że to nic innego jak odzwierciedlenie ogólnej sprzedaży w kraju. Rzeczywiście, Škoda, która sprzedała najwięcej samochodów w roku 2015 i poprzednich jest również liderem w sprzedaży diesli. Nie dziwi również fakt obecności w czołówce marki Volkswagen. Jednak już trzecie miejsce zajmuje Ford, który w łącznej sprzedaży samochodów osobowych w ubiegłym roku był dopiero piąty. Natomiast czwarte miejsce w sprzedaży diesli zajęła Toyota, która była trzecia w rankingu ogólnym.

Prawdziwym zaskoczeniem może być jednak piąte miejsce BMW. To producent samochodów luksusowych, tzw. premium, więc co robi w czołówce przed Oplem, Renault czy Kią i Hyundaiem? Wysokoprężne wersje BMW są wyjątkowo korzystne cenowo na tle benzyniaków, a ponadto dają użytkownikowi znakomite osiągi. Poza tym, klienci chcący kupić mocny samochód, cenią sobie diesle i to nawet nie ze względu na niskie zużycie paliwa samo w sobie, ale na dystans jaki mogą pokonać na jednym tankowaniu. Nic więc dziwnego, że z 9 552 zarejestrowanych BMW w roku 2015, aż 6 664 (70 proc.) auta miały silniki Diesla. Ponadto, BMW zanotowało aż 12,7-procentowy wzrost sprzedaży silników wysokoprężnych w swoich samochodach.