Jeśli kupowaliście kiedyś nowy samochód prosto z salonu, to wiecie, że w konfiguratorach większości producentów kolor lakieru wybiera się w pierwszej kolejności. W tej kwestii zwykle panie mają najwięcej do powiedzenia. Jeśli ciekawi Was, jakie kolory są najpopularniejsze na świecie, to zapraszam do zapoznania się z rankingiem.

Zestawienie przygotował producent lakierów dla producentów samochodów – PPG Industries. Ranking dotyczy wszystkich dostaw dla aut z roku modelowego 2013. Bezapelacyjnie wygrał modny ostatnio kolor biały – 25% wszystkich wysyłek PPG do fabryk producentów samochodów to dostawy białych lakierów. Większość niewielkich pojazdów dostawczych i flot różnych przedsiębiorstw jest w kolorze białym, ale coraz więcej indywidualnych klientów również decyduje się na ten kolor lakieru.

Na drugim miejscu z wynikiem 18% ex aequo znalazły się kolory srebrny i czarny, a trzecie miejsce przypadło kolorom w odcieniach szarości (12%). Szczegółowe zestawienie znajdziecie w powyższej infografice.

Firma PPG Industries przygotowała również osobne zestawienie dla rynku Ameryki Północnej, które nie różni się znacząco od rankingu globalnego. Pierwsze miejsce z wynikiem 21% również zajął kolor biały. Druga lokata przypadła kolorowi czarnemu (19%), a trzecia szaremu (17%).

Ekspertka w sprawie lakierów z ramienia PPG Industries – Jane Harrington – wypowiedziała się o przyszłych trendach kolorystycznych w motoryzacji:

Producenci samochodów chcą tworzyć własne wariacje na temat koloru białego, srebrnego, czarnego i szarego, które będą charakterystyczne dla marki (…) Dla aut z roczników modelowych 2016 i 2017 powstanie ponad 60 nowych odcieni lakierów.

Jakiego koloru jest Wasz samochód? Czy jest to Wasz wymarzony kolor?