Niemiecki Technischer Überwachungsverein (TÜV) jak co rok zaprezentował raport dotyczący usterkowości samochodów. W tegorocznej edycji na czołowych miejscach, na których plasują się pojazdy o najmniejszej usterkowości, znalazły się głównie samochody marek niemieckich i japońskich.

Statystyki przedstawione przez TÜV powstały na podstawie ponad 8 milionów przeglądów rejestracyjnych, których dokonano w placówkach organizacji. Wszystkie badania przeprowadzono w okresie od lipca 2012 do czerwca 2013.

Badanie TÜV 2014 uwzględnia modele samochodów, które pogrupowano w pięciu kategoriach wiekowych na podstawie liczby wykrytych podczas przeglądów usterek, stanowiących poważne zagrożenie dla kierowcy i innych użytkowników ruchu drogowego. Najlepszy wynik i Złotą Plakietkę TÜV otrzymał Opel Meriva z wynikiem 4,2% wśród samochodów 2- i 3-letnich. Warto wspomnieć, że tym samym zajął miejsce triumfatora z ubiegłego roku, którym był Volkswagen Polo.

Poszczególne grupy wiekowe charakteryzują się następującymi średnimi poziomami poważnych usterek:
• samochody 2- i 3-letnie: 9,1%
• samochody 4- i 5-letnie: 14,8%
• samochody 6- i 7-letnie: 21,2%
• samochody 8- i 9-letnie: 28,8%
• samochody 10- i 11-letnie: 33,3%

Szczegółową klasyfikację w poszczególnych grupach wiekowych znajdziecie w powyższej infografice. Jak łatwo zauważyć, w rankingu jest wiele samochodów Toyoty – dominację tej japońskiej marki widać w kategorii pojazdów starszych (samochody 8-,9-,10- i 11-letnie), co potwierdza opinię, że japońskie auta należą do najmniej awaryjnych.

Czy bazując na swoich doświadczeniach, możecie potwierdzić wyniki rankingu?