Jak co rok, w plebiscycie International Engine of the Year na najlepszy silnik roku ogłoszono zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Oto ich lista.

International Engine of the Year – Ferrari 3.9 V8

Najlepszym silnikiem roku uznano jednostkę napędową Ferrari 488 GTB, co jest prawdziwym fenomenem ostatnich lat, ponieważ konkurs zwykle wygrywały małe, doładowane silniki 3-cylindrowe. Tymczasem 670-konne, podwójnie doładowane monstrum napędzające model 488 GTB zrobiło większe wrażenie na jurorach niż hybrydowy system BMW i8 czy 3-litrowe biturbo zainstalowane w najnowszym Porsche 911.

New Engine – Ferrari 3.9 V8

Kolejna nagroda dla Ferrari to tytuł nowości 2016. Co prawda model ten miał swoją premierę w lutym ubiegłego roku, ale do plebiscytu brane są właśnie silniki, które zadebiutowały w roku poprzedzającym ogłoszenie wyników.

Performance Engine – Ferrari 3.9 V8

Skoro V8 Ferrari zwyciężyło w kategorii głównej, to nie sposób było uniknąć zwycięstwa również w kategorii dla silników o wysokich osiągach. Sportowym silnikiem roku została jednostka z modelu 488 GTB.

Green Engine – Tesla

W kategorii dla najbardziej ekologicznego napędu roku zwycięzca mógł być tylko jeden. Układ elektryczny z samochodów marki Tesla robi furorę na całym świecie, a kolejne modele amerykańskiego producenta cieszą się ogromną popularnością. Samochody są nie tylko ekonomiczne, czy jak kto woli ekologiczne, ale także zapewniają nie lada emocje podczas jazdy.

Kategorie pojemnościowe

W kategoriach pojemności nagrody odebrały takie firmy jak Ford, Grupa PSA, BMW, Mercedes, Audi, Porsche i dwukrotnie Ferrari. W tym roku włoski producent samochodów sportowych otrzymał łącznie pięć nagród.

  • Zwycięzca do1 litra pojemności – Ford 1.0 EcoBoost
  • Zwycięzca o 1,0 do 1,4 litra – PSA 1.2 PureTech
  • Zwycięzca od 1,4 do 1,8 litra – BMW 1.5 Turbo
  • Zwycięzca od 1,8 do 2,0 litra – Mercedes-AMG 2.0 turbo
  • Zwycięzca od 2,0 do 2,5 litra – Audi 2.5 TFSI
  • Od 2,5 do 3,0 litra – Porsche 3.0 Turbo
  • Od 3,0 do 4,0 litra – Ferrari 3.9 V8
  • Powyżej 4,0 litra – Ferrari 6.3 V12