Choć mamy już drugi kwartał 2013 roku, dopiero teraz udostępniono finalną wersję raportu Polk 2012. Uwzględnia on rejestracje nowych samochodów w 2012 roku na całym świecie. Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda pierwsza dziesiątka, to zapraszam do lektury.

Raport obejmuje pojazdy sprzedawane globalnie pod tą samą nazwą, a więc różne wariacje Toyoty Corolli pod innymi nazwami nie zostały w nim uwzględnione.

Na pierwszym miejscu znalazł się Ford Focus. W 2012 roku sprzedano ponad milion egzemplarzy tego modelu – dokładnie 1 020 410. Jest to spory wzrost w stosunku do roku 2011, a przyczynił się do tego wzrost sprzedaży w Chinach (+51%) i Stanach Zjednoczonych (+40%).

Drugie miejsce przypadło jednemu z najpopularniejszych aut na całym świecie od lat – Toyocie Corolli. W 2012 roku zarejestrowano 872 774 nowych egzemplarzy tego modelu.

Podium zamyka również Ford – popularna w Stanach Zjednoczonych seria pick-upów pod nazwą F. Liczba rejestracji nowych samochodów wyniosła 785 630. To bardzo dobry rezultat, ponieważ seria F oferowana jest wyłącznie w Ameryce Północnej.

Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce znajduje się jeszcze jeden model Forda – Fiesta, której przypadło szóste miejsce w rankingu Polk 2012. Tuż za Fiestą uplasował się jeden z popularniejszych w Europie kompaktów – Volkswagen Golf.

Czy spodziewaliście się takiego rozkładu sił na świecie w 2012 roku?