SUV-y należą do jednego z najszybciej rozwijających się segmentów rynku motoryzacyjnego. Statystyki sprzedaży wskazują jednak, że polski klient jest wyjątkowo specyficzny i ma swoje przyzwyczajenia. Dziwić może porażka Skody, lecz zaskoczeniem nie jest zwycięstwo Dacii.

W zestawieniu zaprezentowanym przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR widać, że w tym segmencie walka jest wyjątkowo zacięta i pozbawiona reguł. O ile to Skoda jest najczęściej wybieraną marką przez polskiego klienta (fakt, że instytucjonalnego), tak w segmencie SUV poniosła ona sporą porażkę. Pierwszy i największy SUV tej marki, Kodiaq, został pokonany przez znacznie droższe BMW X3/X4 czy Mercedesa GLC/GLC Coupe.

Zaskoczeniem może być również słaba pozycja SUV-ów z Francji. Peugeot 2008 (czyli najmniejszy z rodziny) znalazł się dopiero na 21 miejscu, a w pierwszej trzydziestce nie znajdziemy modelu 3008. Jest to tym bardziej dziwne, że ten pojazd nie tylko zgarnął tytuł samochodu roku, ale i jest jednym z najlepiej sprzedających się aut we Francji.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Ekstrawagancka stylistyka najwyraźniej nie przypadła do gustu klientom. Może dlatego na podium znajdziemy auta zaprojektowane w nieco bardziej tradycyjny sposób. Trzecie miejsce zajął Hyundai Tucson, który zanotował 7649 rejestracji. Drugie miejsce należy do jednego z prekursorów segmentu, Nissana Qashqaia, który zdobył zaufanie 8055 klientów. Liderem pozostaje Dacia Duster, która oferuje jeden z najlepszych współczynników ceny do jakości. Sam tylko Duster zdobył 9542 klientów.

Pierwsza dziesiątka najlepiej sprzedających się SUV-ów prezentuje się następująco:

1. Dacia Duster: 9542 egzemplarze
2. Nissan Qashqai: 8055 egzemplarzy
3. Hyundai Tucson: 7649 egzemplarzy
4. Toyota C-HR: 6086 egzemplarzy
5. Kia Sportage: 6016 egzemplarzy
6. Volkswagen Tiguan: 5711 egzemplarzy
7. Volvo XC60: 4980 egzemplarzy
8. Toyota RAV4: 4781 egzemplarzy
9. Opel Mokka: 4546 egzemplarzy
10. Renault Captur: 4048 egzemplarzy