Kontynuujemy naszą serię podsumowań minionego roku i tym razem zajmujemy się tematem kradzieży samochodów. Z opublikowanego niedawno raportu Komendy Głównej Policji wynika, że w Polsce liczba kradzieży spadła o około 5 % w stosunku do roku 2014.

13 408 – tyle samochodów zniknęło w minionym roku z polskich ulic i trafiło w niepowołane ręce. Większość z nich zostaje rozebrana na części, mniej zostaje sprzedanych, zwykle za wschodnią granicę. Komenda Główna Policji przedstawiła raport pokazujący, że wciąż największą popularnością wśród złodziei cieszą się auta najchętniej importowane z zachodu. Najczęściej kradzionym samochodem roku 2015 jest (nie po raz pierwszy) Volkswagen Golf. Nie słabnie też pozycja Volkswagena Passata, a także Audi A4 i A6. Warto jednak wspomnieć, że wszystkich samochodów skradziono mniej niż w roku ubiegłym.

To, co najbardziej odróżnia tegoroczny ranking od ubiegłorocznego to bardzo wysoka pozycja modelu Mazda 6. Jest to samochód, który najczęściej kradziono w grupie japończyków. Przyczyny wzrostu kradzieży Mazdy 6 są zasadniczo trzy. Po pierwsze, to bardzo atrakcyjny i popularny na rynku wtórnym samochód, a jego ceny są wysokie. Po drugie, ceny części zamiennych również są bardzo wysokie i w zasadzie nie ma zamienników do nowszych generacji tego modelu. Po trzecie, złodzieje niedawno złamali zabezpieczenia najnowszych modeli Mazdy.

Najwięcej kradzieży zgłoszono w komendach: warszawskiej, katowickiej, poznańskiej, wrocławskiej, gdańskiej i łódzkiej. W każdej z nich odnotowano ponad 1000 kradzieży w roku 2015, przy czym tylko w stołecznej przyjęto 2810 zgłoszeń. Po drugiej stronie rankingu są takie komendy jak rzeszowska, białostocka czy kielecka, gdzie liczba zgłoszeń nie przekroczyła 200.