Sześć segmentów, cztery kategorie. Jak co roku organizacja Euro NCAP wybrała najbezpieczniejsze pojazdy w wybranych klasach. Oceniano nie tylko bezpieczeństwo pasażerów, ale i pieszych. Zwrócono również uwagę na dodatkowe wyposażenie. Królują Niemcy, choć nie zabrakło też marek ze Szwecji czy Japonii.

Przedstawiciele Euro NCAP wskazują, że wyników uzyskanych przez samochody z różnych segmentów nie można porównywać. Dlatego też zdecydowano się na wprowadzenie tytułu „najlepszy w klasie”. Oceny zostały przyznane w kategorii ochrony dorosłych, dzieci, przechodniów oraz w sekcji dodatkowych asystentów prowadzenia. W klasie limuzyn królował Volkswagen Arteon, duchowo zastępujący model CC.

Ochrona dorosłych: 96 proc.
Ochrona dzieci: 85 proc.
Ochrona pieszych: 85 proc.
Systemy bezpieczeństwa: 82 proc.

Duża nowość ze Szwecji również nie pozostawiła wątpliwości co do poziomu bezpieczeństwa zapewnianego przez Volvo. Nowe XC60 zgarnęło doskonałe noty.

Ochrona dorosłych: 98 proc.
Ochrona dzieci: 87 proc.
Ochrona pieszych: 76 proc.
Systemy bezpieczeństwa: 95 proc.

Volkswagen T-Roc to aktualnie najmniejszy SUV tego niemieckiego producenta. Najmniejszy nie oznacza jednak niebezpieczny. Pierwsze egzemplarze tego auta już pojawiają się na drogach.

Ochrona dorosłych: 96 proc.
Ochrona dzieci: 87 proc.
Ochrona pieszych: 79 proc.
Systemy bezpieczeństwa: 71 proc.

Volkswagen królował również w klasie supermini, czyli naszym segmencie B. Nowe Polo zostało opracowane na zaprojektowanej od zera płycie podłogowej, a pod maską może mieć zarówno trzycylindrowy silnik jak i potężną, 200-konną jednostkę w przypadku wersji GTI. Niezależnie od wersji jednak jest to jeden z najbezpieczniejszych samochodów w swojej klasie.

Ochrona dorosłych: 96 proc.
Ochrona dzieci: 85 proc.
Ochrona pieszych: 76 proc.
Systemy bezpieczeństwa: 59 proc.

Doceniony został również Opel. Crossland X to pierwsze (lecz nie ostatnie!) dziecko współpracy niemieckiego Opla oraz francuskiej Grupy PSA. Jak się okazuje była to owocna kooperacja, skoro Crossland X został najbezpieczniejszym samochodem w swojej klasie.

Ochrona dorosłych: 85 proc.
Ochrona dzieci: 84 proc.
Ochrona pieszych: 62 proc.
Systemy bezpieczeństwa: 57 proc.

Jedyne auto z Dalekiego Wschodu zgarnęło jedną z najważniejszych kategorii. Nowe Subaru Impreza (oraz jego podniesiony bliźniak XV) są najbezpieczniejszymi samochodami w segmencie aut rodzinnych. Subaru pozostaje oczywiście przy charakterystycznych jednostkach typu boxer, przez co Impreza – nawet w cywilnym wydaniu – brzmi znakomicie.

Ochrona dorosłych: 94 proc.
Ochrona dzieci: 85 proc.
Ochrona pieszych: 82 proc.
Systemy bezpieczeństwa: 68 proc.