Jak co rok, niemiecki ranking TÜV przygotowany na podstawie danych z przeglądów technicznych budzi ogromne zainteresowanie. Przedstawiamy tegorocznych zwycięzców i przegranych w określonych grupach wiekowych.

Najmniej awaryjnym samochodem tegorocznego rankingu przygotowanego przez TÜV w kategorii 2- i 3-latków jest Mercedes-Benz GLK. Tylko 2,1% badanych pojazdów miało poważne usterki. Porsche 911, które ma ten sam współczynnik teoretycznie jest samochodem równie niezawodnym, ale biorąc pod uwagę średnie przebiegi tego modelu (29 tys. km) można przyjąć, że Mercedes (52 tys. km) zasługuje na wyższą ocenę. W ścisłej czołówce są też takie auta jak Mercedesy Klasy B i A, sportowy model SLK, a także duży ML. Pomiędzy Mercedesami znalazła się Mazda 2.

Tabelę z wynikami niezawodności zamknęła popularna u nas Kia Sportage. Koreański SUV wykazał 11,5% usterkowości. Niewiele lepiej wypadła jej większa siostra, czyli Kia Sorento (11,2%). W czołówce najbardziej awaryjnych, młodych samochodów są także Chevrolety Captiva i Spark, Fiat Punto czy Dacia Logan. Na naszym rynku marki Chevrolet już nie ma, ale samochody te trafiają do kraju z prywatnego importu.

Kolejna grupa wiekowa to 4- i 5-latki. Tu podobnie jak wcześniej najlepiej wypadł Mercedes, ale tym razem sportowy SLK. Tylko w 2,9% samochodów znaleziono poważne usterki, ale warto zaznaczyć, że średni przebieg dla tego modelu to 41 tys. km. Drugie miejsce należy do Audi A6/A7, które średnio w tym czasie pokonuje 88 tys. km, a współczynnik niesprawnych samochodów to 4,2%. Ścisła czołówka to także modele marki Audi – TT i Q5. Świetnym wynikiem może pochwalić się słynące z niezawodności Porsche 911, a pierwszym japończykiem w zestawieniu jest Mitsubishi ASX.

Listę 4- i 5-latków zamykają modele marek powszechnie uznanych za awaryjne – Dacia Logan, Renault Kangoo, Fiat Panda, Dacia Sandero czy Chevrolet Cruze. Warto zaznaczyć, że choć marka Volkswagen wypada w rankingach przeciętnie to model Fox również należy do tych, które trapią liczne usterki. Jest to jednak produkt kierowany na rynki rozwijające się.

Kolejna grupa wiekowa to samochody 6- i 7-letnie. Tu liderem jest już japoński model Mazda 3 (6,8% usterek). Dalej na liście mamy Porsche 911, Audi TT, BMW X1 czy Toyotę Avensis. Na drugim końcu zestawienia widnieją takie modele jak Chevrolety Matiz i Captiva, Renault Kangoo, Dacia Logan czy wspomniany Volkswagen Fox.

Samochody 8- i 9-letnie w Niemczech często przekraczają przebiegi rzędu 100 tys. km, dlatego na szczycie zestawienia łatwo znaleźć sportowe i miejskie modele, które nie jeżdżą aż tak dużo. Liderem jest Porsche 911, za nim Audi TT, Mazda 2 i Mercedes SLK. W ścisłej czołówce jest także Toyota Auris. Drugi koniec listy to takie auta jak Renault Laguna, Citroën C5, Dacia Logan czy Volkswagen Sharan.

W grupie najstarszych samochodów najbardziej niezawodnym modelem pozostaje Porsche 911, które w tym wieku ma średnio na liczniku 73 tys. km przebiegu. Jednak prawdziwym mistrzem jest Toyota Corolla Verso ze średnim przebiegiem 133 tys. km, zajmująca drugie miejsce. Na szczycie są też inne Toyoty, takie jak RAV4, Avensis czy Corolla, a także inne japończyki jak Honda CR-V czy Mazda 2. Wysoko uplasowały się Mercedes SLK, Audi TT czy Ford Fusion. Niechlubne, ostatnie miejsca w grupie najstarszych samochodów w wieku 10 i 11 lat należą do Mercedesa ML, Kii Sorento, Renault Laguny i Alfy 147.