nadwozie-samochodu

Nadwozie w samochodzie pełni bardzo istotną funkcję. Podczas zakupu auta, warto zwrócić uwagę nie tylko na takie parametry, jak liczba koni mechanicznych czy rodzaj tankowanego paliwa. Wielu z nas podczas zakupu skupia się na marce oraz kolorze pojazdu. Inni zwracają uwagę na rocznik. Każdy z tych czynników jest bardzo ważny. Jeśli szukamy natomiast auta na lata, warto dokładnie je sprawdzić pod każdym kątem i zapoznać się z opiniami użytkowników. Nadwozie w aucie to element, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Osoby, które pasjonują się motoryzacją na pewno wiedzą, czym jest nadwozie i jakie wybrać, aby spełniało odpowiednią funkcję. Gorzej z laikami. Większość z nich wie, czym się różni hatchback od sedana. Na rynku pojawiają się natomiast coraz nowsze samochody, które trudno poprawnie sklasyfikować do ogólnie przyjętych standardów. 

Rodzaje nadwozi samochodowych 

Nadwozie pojazdu to jeden z głównych elementów składowych auta. Czy podczas zakupu zwracamy na nie uwagę? Oczywiście! Nawet sami o tym nie wiemy. Typ nadwozia wpływa nie tylko na estetykę pojazdu, lecz także koszty jego ubezpieczenia. Elementami nadwozia są: 

 1. struktura nośna,
 2. karoseria. 

Struktura nośna ma ogromne znaczenie i wpływa na sztywność nadwozia oraz sposoby mocowania pozostałych elementów składowych wpływających na dynamikę jazdy. Nadwozie może być zamocowane w aucie na kilka sposobów. Jeden z nich to mocowanie na ramie podwozia. Może również tworzyć jednolitą strukturę nośną, do której mocowane są pozostałe elementy. Na nowoczesnym rynku motoryzacyjnym istnieją również konstrukcje pośrednie, które stają się coraz bardziej popularne. A czym jest karoseria? To wierzchnia część nadwozia. Jej praktycznym zadaniem jest osłanianie auta i dbanie o jego zabezpieczenie. Karoseria chroni też pojazd przed działaniem słońca, deszczu czy śniegu. Dlatego też tak często ulega zniszczeniu. 


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Podział nadwozi ze względu na liczbę brył 

Nadwozia możemy klasyfikować w różny sposób. Jednym z nich jest podział ze względu na liczbę brył. I tutaj wyróżniamy nadwozia: 

 1. jednobryłowe,
 2. dwubryłowe,
 3. trzybryłowe.

Nadwozie jednobryłowe jest dość popularne i stosowane w vanach. Charakteryzuje się tym, że komora silnika i miejsce na bagaż nie są w nim wyeksponowane. Nadwozie dwubryłowe ma wyraźnie zintegrowany przedział pasażerski i bagażowy, i komorę silnika w bryle przedniej. Klasyczne nadwozie trzybryłowe jest uznawane za najbardziej sprawdzone i najstarsze. Wybierając typ nadwozia, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników. Na pewno zadać sobie pytanie, gdzie będziemy poruszać się autem. To, czy jeździmy po drogach dobrej jakości ma ogromne znaczenie. Do jeżdżenia po drogach piaskowych i wiejskich nie są polecane samochody z twardym nadwoziem. Rodzaj nadwozia na pewno wpływa również na wysokość ubezpieczenia OC

Popularne rodzaje nadwozi 

W Polsce jest kilka popularnych rodzajów nadwozi, które charakteryzują poszczególne rodzaje pojazdów. Jakie? 

 1. Coupe
 2. Hatchback 
 3. Kabriolet
 4. Kombi 
 5. Liftback 
 6. Limuzyna
 7. Minivan
 8. Pick up 
 9. Sedan 
 10. Van

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym rodzajom. 

Czym charakteryzuje się coupe i kabriolet? 

Kabriolet wygląda modnie i ma opływowy kształt. To idealne auto dla osoby, która kocha wyróżniać się w tłumie. To auto z nadwoziem otwartym. Co to oznacza? Że w dowolnym momencie możemy otworzyć dach i cieszyć się piękną pogodą. Na polskich drogach coraz częściej widać właśnie kabriolety popularnych marek, choć dawniej kojarzyły się jedynie z filmami amerykańskimi. Dach może mieć dwojaką formę: materiałową bądź stalową. Oba typy dachów mają swoich zwolenników i przeciwników. Dodatkowym atutem tego rodzaju nadwozia są otwierane szyby boczne. W innym przypadku niemożliwe byłoby pełne i swobodne otwarcie dachu. Kabriolety mają dwie pary drzwi bądź jedną, chociaż częściej na rynku występują te z jedną. Nadwozie otwarte jest niedoskonałe aerodynamicznie. Wymaga dokładnego montażu i przede wszystkim odpowiedniego zaprojektowania w każdym szczególe. 

Czym jest hatchback? 

Podczas przeglądania ofert o sprzedaży aut, bardzo często spotykamy się z określeniem ,,hatchback”. A co dokładnie znaczy to określenie? To bardzo popularny rodzaj nadwozia, a auta tego typu powstawały wiele lat temu. Producenci aut na całym świecie pokochali ten rodzaj nadwozia i stosują go w wybranych modelach. Tego typu nadwozie bardzo często stosuje się w małych, zwinnych autach. Zwykle jest utożsamiane ze sportowymi autami i ma wiele zalet. To kompaktowe auto, które można zaparkować w łatwy sposób. 

A liftback? 

Liftback swoją konstrukcją jest zbliżony do auta typu hatchback. Posiada bardziej pochyloną szybę i niewielki nawis nadwozia nad tylnym kołem. To równie popularny rodzaj nadwozia stosowany przez producentów samochodów na całym świecie. Mianem hatchback oznacza się auta niższej klasy, choć oba pojęcia często są mylone i stosowane wymiennie. 

Van a minivan. Jaka jest różnica? 

Van to typ nadwozia samochodu wielozadaniowego. Vany są większe i przystosowane do przewożenia sporej liczby osób bądź towarów. Van ma solidną, ciężką konstrukcję. Zdecydowanie nie jest to auto lekkie i miejskie do codziennej jazdy. Vany były produkowane po raz pierwszy przez Amerykanów. Minivan jest o wiele bardziej popularny. Zazwyczaj posiada konstrukcję jednobryłową, choć na rynku pojawiają się również nadwozia dwubryłowe. Minivan posiada przestronne wnętrze i ogromny bagażnik. 

Sedan 

Sedan posiada trójbryłowe nadwozie i jest popularnym autem zarówno do jazdy miejskiej, jak i ekstremalnej. Jego nadwozie jest zamknięte. Na rynku występują różne wersje sedana: od dwudrzwiowych po takie z większą liczbą drzwi. 

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj auta się zdecydujesz, pamiętaj, że warto dokładnie przeczytać o każdym z nich i wziąć pod uwagę wiele czynników.