Czy można prowadzić auto pod wpływem alkoholu, bezkarnie przekraczać prędkość i łamać przepisy drogowe? Są osoby, które nie muszą martwić się odpowiedziami na te pytania, ponieważ chroni je immunitet.

Wszyscy obywatele danego kraju muszą stosować się do obowiązujących w nim przepisów. Wyjątkiem są osoby, które chroni immunitet, czyli przywilej zakazujący pociągania do odpowiedzialności karnej m.in. posłów oraz senatorów. Osób chronionych immunitetem nie obowiązuje żadne prawo, w tym również kodeks drogowy.

Bardzo często osoby mające immunitet korzystają z tego przywileju. Liderem wśród „piratów drogowych z Wiejskiej” jest Jacek Kurski. Chyba wszyscy słyszeli o jego brawurowej jeździe z Gdańska do Warszawy, kiedy to dołączył do konwoju CBA, aby trasę pokonać jak najszybciej.

W tym przypadku po przemyśleniu sprawy poseł przyznał się do błędu i wpłacił 500 zł na rzecz Fundacji Ofiar Wypadków Komunikacji i Bezpieczeństwa. Niedługo później jednak zaparkował swoje auto na trawniku w pobliżu lotniska, tuż obok komisariatu policji. Samochód stał tam kilka dni.

Innym razem poseł Kurski przy wyjeździe z jednego z parkingów włączył wsteczny bieg i z impetem uderzył w samochód stojący za nim. Poseł PO, Sławomir Nitra, jechał z prędkością 101 km/h w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h.

Policja biernie przygląda się tym wykroczeniom, ponieważ w takich sytuacjach ma związane ręce. Posłowie czują się bezkarni. Policjant w żadnym wypadku nie może ukarać mandatem karnym osoby mającej immunitet. Może jedynie zastosować tzw. pouczenie lub skierować do marszałka sejmu lub marszałka senatu wniosek o pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej. Po uzyskaniu akceptacji można skierować sprawę do sądu.

Zbigniew Ziobro, polityk Solidarnej Polski, stwierdził, że wobec prawa wszyscy powinni być równi. Obiecał złożyć w Sejmie propozycje zmian w konstytucji dotyczące likwidacji tego przywileju. W państwie prawa nie powinno być ludzi stojących ponad prawem.

Nie jest to pierwsza próba likwidacji immunitetu. W 2009 roku próbowała go znieść Platforma Obywatelska. Projekt nie został jednak zatwierdzony. Na Słowacji przez 8 lat walczono o zniesienie immunitetu. Udało się to zrobić dopiero w tym roku.

Czy uważacie, że nasz kraj powinien pójść za przykładem Słowacji i nie tylko na drodze nie powinno być ludzi stojących ponad przepisami i prawem?