Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uruchomiła system automatycznej komunikacji kierowców na trasie dojazdu do Zakopanego.

Komunikaty o warunkach panujących na drodze kierowcy mogą usłyszeć za pośrednictwem radia CB. Pierwsze trzy punkty powstały przy węźle zakopiańskim i w Balicach. Kolejne uruchomiono w Myślenicach, Skomielnej Białej, Nowym Targu, Zakopanem (przy zakopiance) oraz Szarowie (przy A4). Poruszając się tymi drogami, można liczyć na komunikaty drogowe.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Kierowcy używający CB-radia informują się wzajemnie o kontrolach drogowych na kanale 19. To właśnie na nim pojawia się wiadomość, że po przełączeniu na kanał 23 GDKKiA informuje na bieżąco o planowanym czasie dojazdu do Zakopanego oraz utrudnieniach na drodze. W jaki sposób mierzony jest ten czas?

Kamery rejestrują auta przy wyjeździe z Krakowa, a następnie w kolejnych punktach, aż do Zakopanego. Dzięki temu wiadomo, w jakim czasie samochód pokonał trasę. Z obliczeń średniego czasu eliminowani są ci najszybsi oraz ci najwolniejsi, którzy mogli np. robić postoje. Wartość szacowanego czasu dojazdu wyświetlana jest również na tablicach drogowych. Podoba Wam się pomysł automatycznych komunikatów drogowych przez CB-radio?