Maj to tradycyjnie miesiąc legendarnego konkursu w Villa d’Este. W tym roku jednak upłynął on również pod znakiem niesamowitych premier samochodów, prezentacji konceptów oraz kolejnego dużego przetargu na polskie radiowozy.

Premiery na świecie

Maj rozpoczął się od debiutu trzeciej generacji Škody Octavii w odmianie kombi. Najważniejszy model w ofercie Czechów w swojej rodzinnej odmianie ma teraz aż 610 l przestrzeni bagażowej. Co ciekawe, producent nadal plasuje Octavię w klasie kompakt. Zaledwie dwa dni później zaprezentowano Porsche 911 w odmianach Turbo oraz Turbo S. Samochód w poszczególnych odmianach osiąga odpowiednio 520 KM oraz 560 KM. Dzięki pomocy napędu na cztery koła i dwusprzęgłowej skrzyni biegów osiąga pierwszą setkę w 3,3 s lub 3,2 s.

Niemieckich premier w maju było więcej. Za najważniejszą wielu uznaje nowego Mercedesa klasy S. Model o oznaczeniu W222 zadebiutował podczas transmitowanej przez Internet gali w Hamburgu. Samochód łączący szlachetne materiały z najnowszą techniką może z powodzeniem rywalizować z największymi graczami.

Bardzo ważna premiera odbyła się również we Francji. Peugeot, którego gama modelowa powoli jest wymieniana, zaprezentował światu swój nowy kompakt. Zgodnie z nową polityką firmy otrzymał on oznaczenie 308 – takie samo jak poprzednik. W maju zadebiutował też Aston Martin V12 Vantage S. Bezkompromisowy brytyjski sportowiec jest napędzany 6-litrowym silnikiem o mocy 573 KM – taką samą mają do dyspozycji właściciele nowego Vanquisha.

Premiery na rynku polskim

Miniony miesiąc to również sporo premier na polskim rynku. 21 maja pokazano Range Rovera Sport. Ceny samochodu startują od prawie 320 tys. zł. Za tę kwotę nabywca otrzymuje podstawową wersję Sporta napędzaną 340-konnym silnikiem V6. Jeżeli ktoś dysponuje większą gotówką, ma ochotę na szybszą jazdę i zależy mu na praktyczności, może udać się do salonu Audi, gdzie można już kupić model RS6 Avant. Auto napędzane 4-litrowym motorem V8 osiąga pierwszą setkę w 3,9 s i rozpędza się do nieco ponad 300 km/h. Wóz w podstawowej odmianie to wydatek pół miliona złotych.

W maju ruszyła akcja promocyjna Renault Captur. Niewielki miejski crossover trafił do salonów w trzech odmianach wyposażeniowych z trzema jednostkami napędowymi do wyboru. Ceny startują od 53 900 zł. Niestety, za tę kwotę nie dostaniemy nawet klimatyzacji.

Koncepty

Świat motoryzacji nie kręci się tylko wokół premier. Wielu producentów lubi pochwalić się swoimi modelami koncepcyjnymi, które pokazują, w jakim kierunku zmierza marka i nad czym pracują jej styliści i inżynierowie. W maju odbyła się coroczna impreza Concorso d’Eleganza Villa d’Este, która jak zwykle przyciągnęła nie tylko tłumy zwiedzających, ale również producentów. Dla BMW była to okazja do zaprezentowania Pininfarina Gran Lusso Coupé – konceptu superluksusowej sportowej limuzyny. Auto powstało na bazie serii 7, a akcenty we wnętrzu zostały podobno wykonane z liczącego sobie 48 tysięcy lat drewna sprowadzonego z Nowej Zelandii.

Trudno mówić o luksusie w przypadku konceptu Twin’Run. Przystępując do pracy nad autem, Renault postawiło sobie dwa cele, które udało się osiągnąć. Pierwszym było zbudowanie auta, które przypomni wspaniałe czasy Renault 5 Turbo i jego sukcesy w rajdach. Samochód miał być również zapowiedzią nowej generacji modelu Twingo, którego obecna odsłona wkrótce zniknie z salonów i taśm montażowych. Efektem jest małe, krzykliwe auto, które między osiami skrywa potężną 3,5-litrową V-szóstkę o mocy 320 KM.

Rynek

Fiat, który systematycznie wykupuje markę Chrysler, zmaga się z kolejnymi trudnościami. Jak wynika z najnowszych doniesień, za akcje amerykańskiej marki, które warte są około 3,5 miliarda dolarów, Włosi są zmuszeni zapłacić nawet ich trzykrotność. To efekt ogromnego zadłużenia, jakie ma Chrysler. Sprawę dodatkowo utrudnia kryzys ekonomiczny, który nie oszczędził nawet koncernu Fiat.

Niewygodne – tak jednym słowem można opisać wyniki badań przeprowadzonych przez Międzynarodową Radę ds. Czystego Transportu (International Council on Clean Transportation). Organizacja sprawdziła, czy realne zużycie paliwa jest tożsame z zapewnieniami producentów. Jak można się było spodziewać, dane podawane przez firmy są znacznie zaniżane, a palmę pierwszeństwa w tym niechlubnym wyścigu dzierży BMW, które zaniża realne wyniki średnio aż o 30%.

Wydarzenia

W maju odbywa się jedna z najważniejszych imprez roku – Concorso d’Eleganza Villa d’Este. Motoryzacyjny konkurs piękności, który powrócił po wielu latach zapomnienia, stara się odzyskać dawną sławę. W tym roku zawody zostały zdominowane przez Ralpha Laurena, którego Bugatti 57SC Atlantic Coupé z roku 1938 zgarnęło pierwszą nagrodę w swojej klasie oraz w 4 kategoriach głównych. Auto zostało docenione przez jury oraz wszystkich zwiedzających, w tym również przez publiczność do lat 16.

Polskie drogi

Na początku maja ruszyła realizacja przetargu na dostarczenie 75 samochodów, które trafią do polskiej policji. Auta będą używane jako nieoznakowane radiowozy i będą najprawdopodobniej wykorzystywane na terenie całego kraju. Wybór padł na Opla Insignię z 2-litrowym, turbodoładowanym silnikiem o mocy 220 KM. Nowe radiowozy osiągają pierwszą setkę w 7,6 s.

[blo-link-inner href=”http://www.smartdriver.pl/opel-insignia-w-polskiej-policji”]Opel Insignia w polskiej policji[/blo-link-inner]

Wiele wskazuje na to, że w przepisach o ruchu drogowym nastąpią drobne zmiany. Obchodzony niedawno Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego skłonił MSW do zorganizowania seminarium. Jednym z jego tematów było bezpieczeństwo pieszych. Niewykluczone, że już niedługo kierowcy będą musieli ustępować pierwszeństwa nie tylko pieszym znajdującym się na przejściu, ale również tym zbliżającym się do niego. Ma to znacznie poprawić poziom bezpieczeństwa na polskich drogach.

W Polsce powstaną kolejne salony aut luksusowych. Wiemy już, że Ferrari zdecydowało się na budowę drugiej siedziby w Katowicach. Do włoskiej marki dołączy wkrótce Rolls-Royce, który będzie sprzedawał swoje auta w Warszawie. Początkowo będzie je można kupić w miejscu, w którym aktualnie znajduje się serwis firmy, ale już w przyszłym roku trafią do nowej siedziby.