montaz-bagaznika-dachowego

Jeśli masz dużą rodzinę, jeździsz autem do pracy lub po prostu uwielbiasz odkrywać wspaniałe tereny swoim samochodem, zamontowanie bagażnika dachowego może znacznie ułatwić wakacyjną podróż. Skorzystaj z tego przewodnika, aby dowiedzieć się, jak zainstalować bagażnik dachowy wraz z kilkoma wskazówkami i sztuczkami dotyczącymi instalacji bagażnika.

Jak zamontować bagażnik? 

Zamontowanie bagażnika dachowego może być proste, pod warunkiem, że wiesz jak to zrobić. Na początku warto zobaczyć, czy nasz pojazd ma zamontowane szyny.  

W niektórych pojazdach, takich jak SUV-y i sportowe hatchbacki, są one uwzględnione, nawet jeśli w samochodzie nie ma zestawu bagażnika dachowego. Jeśli je masz, wykorzystaj je podczas instalacji bagażnika dachowego. 


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Sprawdź, czy Twój samochód ma ukryte elementy montażowe. Niektóre pojazdy mają punkty mocowania ukryte za małymi osłonami na dachu. Mogą być używane do montażu różnych bagażników dachowych. Chociaż instalacja jest nieco trudniejsza, jeśli masz do czynienia z gołym dachem, nadal możesz dodać bagażnik dachowy do swojego pojazdu.

Czy montaż bagażnika jest bezpieczny? 

Bagażniki dachowe występują w kilku różnych konfiguracjach. Części mogą się również różnić w zależności od tego, do czego jest przeznaczony Twój bagażnik. Na przykład bagażnik przeznaczony do przewożenia sprzętu narciarskiego lub snowboardowego będzie wyglądał inaczej niż bagażnik na rower górski. Jednak z większością zestawów bagażników dachowych otrzymasz wiele różnych elementów.

  1. Mocowanie: ten element montuje się do pojazdu. Chociaż istnieją zestawy uniwersalne, mocowania są często wykonywane dla określonych typów pojazdów.
  2. Poprzeczki: biegną po dachu samochodu, aby utrzymać elementy montażowe. Istnieją różne style pasujące do typu mocowania i innego wybranego sprzętu.
  3. Wieża (lub stojak): w ten sposób twój uchwyt łączy się z poprzeczkami, które zapewniają wsparcie dla twojego sprzętu. 
  4. Zestawy akcesoriów: podstawowy zestaw bagażnika dachowego będzie obejmował uchwyt, poprzeczki oraz wieżę lub bagażnik. Te trzy elementy stanowią większość Twojego systemu bagażnika dachowego. Akcesoria są zwykle montowane na belkach poprzecznych i pomagają utrzymać pewne elementy na miejscu. Być może będziesz mógł kupić szereg akcesoriów, które pomogą Ci zabezpieczyć wiele rodzajów sprzętu i ładunku, wykorzystując w pełni bagażnik dachowy.

Montaż bagażnika jest bezpieczny pod warunkiem, że wiemy, jak to zrobić. Zawsze pamiętajmy o ubezpieczeniu. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i w przypadku, gdy będziemy sprawami wypadku, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty naprawy auta poszkodowanego z naszej polisy OC. A kiedy może dojść do wypadku? Np. gdy w nieprawidłowy sposób zamontujemy bagażnik, a ten spadnie i zarysuje czyjeś auto. Z ubezpieczenia AC możemy skorzystać wówczas, gdy źle zamontowany bagażnik spowoduje szkody w naszym samochodzie. 

Do jakich pojazdów można zamontować bagażnik? 

Pojazdy z podniesionymi szynami są najłatwiejsze w obsłudze, podczas montażu bagażnika dachowego. Zwykle będą najlepszą opcją obniżenia kosztów jego montażu, ale nadal będziesz musiał wybrać odpowiedni zestaw i akcesoria do swojego pojazdu.

Należy pamiętać, że każdy zestaw bagażników dachowych jest inny. Poniższe instrukcje instalacji krok po kroku należy traktować wyłącznie jako przewodnik. Aby uzyskać szczegółowe informacje, zawsze zapoznaj się z instrukcją obsługi i instrukcjami instalacji dostarczonymi z zestawem bagażnika dachowego.

Krok 1: Złóż system podstawowy. Zwykle wymaga to połączenia uchwytu i poprzeczek, aby można je było umieścić na istniejących, podniesionych szynach.

Krok 2: Przymocuj zaciski do systemu szyn w samochodzie po obu stronach, postępując zgodnie z instrukcjami producenta. Miejsce ustawienia zacisków zależy od rodzaju montowanego bagażnika dachowego.

Krok 3: Zamontuj system regałów za pomocą odpowiednio ustawionych zacisków. Szczegółowe instrukcje dotyczące korzystania z modelu można znaleźć w instrukcji obsługi.

Krok 4: Dodaj akcesoria do przechowywania sprzętu lub ładunku. Większość systemów bagażników dachowych współpracuje z różnymi rodzajami sprzętu i ładunków z odpowiednimi akcesoriami. Ponownie postępuj zgodnie z instrukcjami producenta podczas dodawania akcesoriów.

Krok 5: Przetestuj bagażnik dachowy, dodając ładunek lub wyposażenie. Często zalecana jest krótka wycieczka po mieście, aby upewnić się, że uchwyt jest odpowiednio ustawiony i nadaje się do podróży na duże odległości. To szczególnie ważne w przypadku ciężkich przedmiotów, takich jak kajaki, narty śnieżne i duży bagaż. 

Co można przewozić na dachu samochodu? 

Bagażnik dachowy pozwoli Ci przewozić różnorodne przedmioty. Wielu producentów tworzy również zestawy akcesoriów, dzięki czemu można skutecznie zmieniać typ mocowania w zależności od tego, co przewozisz.

Oto niektóre z najczęstszych elementów, do których przeznaczone są zestawy akcesoriów do bagażników dachowych.

  1. Sprzęt do sportów wodnych, taki jak kajaki, deski surfingowe i narty wodne.
  2. Sprzęt do sportów zimowych, w tym narty, kijki i deski snowboardowe.
  3. Rowery, w tym rowery górskie, szosowe i wyścigowe.
  4. Bagaż lub artykuły podróżne, takie jak walizki i lodówki.
  5. Ładunki ponadgabarytowe, takie jak sprzęt kempingowy lub ciężkie pudła do przechowywania.

Montaż bagażnika dachowego w samochodzie może wydawać się trudny, ale możesz wykonać to zadanie w krótkim czasie. Nie musisz być profesjonalistą, wystarczy wykonać przedstawione czynności. Bardziej niż z bagażnika, będziesz zadowolony z wygody przewożenia roweru, bagażu lub kajaka. Zawsze staraj się wybierać bagażnik dachowy, który będzie pasował do Twojego samochodu.