Jeszcze do niedawna sparowanie telefonu komórkowego z systemem multimedialnym samochodu pozwalało na co najwyżej korzystanie z wbudowanego zestawu głośnomówiącego czy strumieniowanie muzyki. Dzięki aplikacji MyFord Mobile, oferowanej przez amerykańskiego Forda, na ekranie smartfona będzie można wyświetlić interesujące informacje dotyczące auta.

Ta mobilna aplikacja współpracuje obecnie z elektrycznym Fordem Focusem oraz hybrydowymi modelami C-Max i Fusion. Jakie funkcje oferuje MyFord Mobile? Po wybraniu odpowiedniej zakładki można uzyskać informacje, gdzie aktualnie znajduje się auto, jaki jest poziom naładowania baterii oraz jaki dystans wóz będzie w stanie pokonać do kolejnego ładowania.

Mobilna aplikacja Forda umożliwia też analizowanie stylu jazdy kierowcy i pokazuje, ile szkodliwego dwutlenku węgla umknęło z samochodu do atmosfery.

Interesującą i użyteczną funkcją wydaje się planer podróży. Dzięki wbudowanej mapie jego działanie można porównać z działaniem popularnej nawigacji, tyle że trasa do obranego celu jest wyliczana na podstawie aktualnego zasięgu auta. A co w przypadku, gdy punkt docelowy znajduje się tak daleko, że poziom naładowania baterii nie umożliwi dojazdu do niego? Aplikacja wybierze taką trasę, aby po drodze była przynajmniej jedna stacja szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych.

Na koniec coś, czego oczywiście nie mogło zabraknąć w erze Facebooka i Twittera. Program MyFord Mobile pozwala na umieszczenie danych zebranych przez pojazd na portalu społecznościowym.

Odnoszę wrażenie, że w ślady Forda pójdą inni producenci aut. A czy Wy, drodzy Czytelnicy, uważacie takie aplikacje za zbędne gadżety czy wręcz przeciwnie – za przydatne i pomocne rozwiązania?