fot. miejskajazda.pl

„Zostań ekojeźdźcem! Oszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!” – tak brzmi hasło nowej kampanii Ministerstwa Środowiska. Promuje ją Maja Włoszczowska, wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim.

Projekt ministerstwa nawiązuje do Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT), który rozpoczął się 16 września. Organizowany jest on już od 2002 roku i zachęca społeczeństwo do ekologicznego podróżowania – przesiadania się na rowery, chodzenia oraz korzystania z komunikacji miejskiej. 22 września obchodziliśmy Dzień bez Samochodu. W tym roku kampania skupia się na działaniach edukacyjnych mających na celu promowanie ekologicznej jazdy samochodem.

Minister środowiska Marcin Korolec zdaje sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach nie da się po prostu zrezygnować z jazdy samochodem:

Samochód to główny środek transportu dla ponad 80 proc. mieszkańców miast. W wielu sytuacjach z jazdy nim nie da się zrezygnować. Jednak poruszając się autem, warto wyrobić w sobie pewne nawyki, które z jednej strony przyczynią się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji spalin, a z drugiej przyniosą wymierne korzyści finansowe samym kierowcom.

Według Ministerstwa Środowiska jeśli stosuje się proste zasady ekojazdy, można zaoszczędzić nawet 1000 zł rocznie (przy założeniu, że kierowca pokonuje ok. 20 tys. km rocznie). Ekologiczna jazda pozwala także zmniejszyć emisję dwutlenku węgla (CO2). Przy wspomnianym założeniu przeciętny samochód z emisją CO2 rzędu 160 g/km oddaje do atmosfery ponad 3 tony tego gazu rocznie! Do zneutralizowania takiej ilości potrzeba aż 7 drzew. Przy ekologicznej jeździe kierowca oszczędza więc nie tylko pieniądze, ale też emituje ok. 300-400 kg dwutlenku węgla rocznie mniej.

Naklejka na autobus / fot. miejskajazda.pl

Jakie są więc podstawowe zasady ekojazdy? Szczegółowo wyjaśnia je Maja Włoszczowska w materiałach filmowych na oficjalnej stronie akcji www.miejskajazda.pl. Ekologiczna jazda to m.in. płynne ruszanie samochodem, nienadużywanie klimatyzacji, hamowanie silnikiem czy niewożenie zbędnych rzeczy w bagażniku, które niepotrzebnie obciążają samochód.

Do akcji dołączyło 87 polskich miast, w których prowadzone są atrakcyjne konkursy i działania edukacyjne. Na środkach komunikacji widnieją naklejki promujące podstawowe zasady ekojazdy. Samo Ministerstwo Środowiska również bierze udział w projekcie. Samochody z jego floty są przyjazne środowisku – mają systemy Start&Stop oraz układy redukcji emisji spalin. Wielu pracowników przesiadło się na rowery, w związku z czym zakupiono 20 nowych stojaków. Dla pracowników korzystających z komunikacji miejskiej podczas wykonywania swoich obowiązków ministerstwo przygotowało jednorazowe bilety. W ciągu ostatniego roku wydało ich ponad 5,5 tysiąca.

Jakie znacie inne wskazówki dotyczące ekologicznej jazdy samochodem? Czy na co dzień stosujecie zasady ekojazdy?