Kierowcy, którzy chcą ubezpieczyć swój samochód od najbardziej kosztownych szkód, mogą skorzystać z minicasco. Cena takiej polisy jest zwykle atrakcyjniejsza niż pełnego Autocasco. Przed zakupem takiego ubezpieczenia warto jednak przeanalizować propozycje różnych towarzystw i szczegółowo je porównać. Zakres ochrony może obejmować nie tylko szkodę całkowitą czy kradzież, lecz także uszkodzenie pojazdu w wyniku działania sił natury czy zderzenia z dzikim zwierzęciem. Sprawdź, czym jest minicasco oraz na co zwracać uwagę, szukając takiej polisy.

Minicasco a AC – najważniejsze różnice 

AC Mini posiada w swojej ofercie wiele towarzystw ubezpieczeniowych, chociaż taka polisa może występować pod różnymi nazwami, takimi jak minicasco czy mini autocasco. Tego rodzaju ubezpieczenie zapewnia ochronę podobną do klasycznego AC, ale rodzaj zdarzeń, za które można uzyskać odszkodowanie, jak i sama suma ubezpieczenia, są ograniczone. Standardowa polisa Autocasco ma chronić pojazd w sposób kompleksowy. Dzięki niej uzyskasz rekompensatę nie tylko wtedy, gdy wystąpi szkoda całkowita, lecz także wówczas, gdy zarysujesz lakier czy wgnieciesz błotnik podczas parkowania.  

Ubezpieczenie AC można kupić wraz z OC lub Assistance, jak również oddzielnie. Ta pierwsza opcja często jest korzystniejsza, z uwagi na atrakcyjną cenę pakietu. Warto pamiętać o tym, że poszczególne towarzystwa oferują różne warianty AC. Dlatego podczas wyboru oferty, warto kierować się zakresem ubezpieczenia i wysokością składki.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku polisy Mini AC. Co obejmuje takie ubezpieczenie? Zakres ochrony zależy tu w dużej mierze od towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlatego przed wyborem konkretnej oferty, warto zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Znajdziesz w ich informację, za które zdarzenia i do jakiego limitu ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. 

Najczęściej jednak rekompensatę w ramach minicasco uzyskasz, gdy pojazd ulegnie szkodzie całkowitej (np. w wyniku pożaru) lub zostanie skradziony. Niektórzy ubezpieczyciele zapewniają ochronę również w przypadku tych szkód, które powstały w wyniku aktów wandalizmu, działania sił natury czy zderzenia z dzikim zwierzęciem. Jeśli zdecydujesz się na droższą polisę minicasco, gradobicie czy podtopienie nie będą już powodem do zmartwień. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w ramach limitu sumy ubezpieczenia, jaki zadeklarujesz w umowie.

AC Mini – kto powinien zdecydować się na zakup takiej polisy?

Nowe samochody lepiej objąć ochroną, jaką daje polisa Autocasco. Dzięki temu uzyskasz rekompensatę także za drobne szkody, których naprawa może nadszarpnąć budżet niejednego kierowcy. Z kolei na AC Mini mogą zdecydować się właściciele kilku- lub kilkunastoletnich pojazdów, którym nie przeszkadzają drobne zarysowania czy otarcia, lecz chcą się zabezpieczyć przed tymi najbardziej kosztownymi szkodami. Zakup minicasco może okazać się także korzystnym rozwiązaniem dla tych osób, które nie mają jeszcze zniżek na zakup AC, a także takich, które z samochodu korzystają sporadycznie. 

Podsumujmy: polisa AC zwykle jest droższa, ale z drugiej strony zapewnia szerszą ochronę. Dzięki niej za naprawę drobnych szkód, takich jak zarysowanie lakieru, nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni. Jeśli jednak zależy Ci, by chronić pojazd jedynie przed najbardziej kosztownymi szkodami, zdecyduj się na minicasco.

Co zamiast Minicasco?

Jeśli zależy Ci na kompleksowej ochronie swojego samochodu, zdecyduj się na pakiet OC+AC. W jego skład często wchodzą także dodatkowe produkty ubezpieczeniowe, takie jak np. Assistance. Trzeba jednak pamiętać o tym, że koszt zakupu takiej polisy nie należy do najtańszych – im większy zakres ochrony zapewnia ubezpieczyciel, tym więcej będzie trzeba zapłacić za polisę. 

Tańsze od standardowego AC jest ubezpieczenie minicasco. Cena zakupu takiej polisy zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju pojazdu, sposobu jego użytkowania, zakresu ochrony, a także sumy ubezpieczenia. Te dwa ostatnie parametry w największym stopniu wpływają na koszt zakupu polisy. Najmniej zapłacisz za ubezpieczenie obejmujące jedno konkretne zdarzenie, np. szkodę całkowitą czy kradzież. Jeżeli jednak chcesz rozszerzyć ochronę na kilka zdarzeń, przygotuj się na wyższy wydatek.

Szukasz najtańszego minicasco? Cena tego rodzaju ubezpieczenia zaczyna się już od 49 zł rocznie. Taka polisa chroni jednak jedynie przed szkodą powstałą w wyniku działania sił natury, zaś maksymalna rekompensata, jaką uzyskasz, wynosi w tym wariancie 15 tys. zł. Z kolei mini AC obejmujące swoim zakresem szkodę całkowitą i kradzież pojazdu, o wartości sumy ubezpieczenia wynoszącej 40 tys. zł, znajdziesz w cenie 400 zł rocznie. Ten wariant wydaje się najkorzystniejszy, biorąc pod uwagę relację ceny do zakresu ubezpieczenia. 

Od czego jeszcze zależy cena minicasco? W niektórych towarzystwach, podczas kalkulacji wysokości składki, pod uwagę bierze się też to, w jaki sposób pojazd jest użytkowany, gdzie jest parkowany oraz ilu kierowców z niego korzysta.  Jeśli chcesz wiedzieć, jaki byłby koszt zakupu AC mini dla Twojego samochodu, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń. Dzięki tej aplikacji z łatwością wyliczysz kwotę składki, a także zamówisz interesująca Cię polisę.

Wyłączenia odpowiedzialności – sprawdź, kiedy nie otrzymasz odszkodowania

Nawet jeżeli posiadasz ochronę w ramach polisy minicasco, ubezpieczyciel może w określonych przypadkach odmówić wypłaty odszkodowania. Sytuacje, w których się tak stanie, zostały szczegółowo opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Najczęściej dotyczą one szkód, które powstały w wyniku kierowania pojazdem przez osobę będącą w stanie nietrzeźwości lub znajdującą się pod wpływem substancji odurzających.

Rekompensaty nie uzyskasz także wtedy, gdy do szkody dojdzie w wyniku umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa, jak również wówczas, gdy pojazd zostanie uszkodzony w wyniku udziału w rajdzie lub wyścigu. Problem z uzyskaniem odszkodowania możesz mieć też, jeśli ubezpieczony pojazd nie będzie miał ważnych badań technicznych.

Minicasco – jak znaleźć i kupić najlepszą polisę?

Jeśli rozważasz zakup minicasco, porównaj oferty różnych ubezpieczycieli. Polisy tego rodzaju potrafią znacząco różnić się zakresem – to, za co uzyskasz odszkodowanie w jednym towarzystwie, może nie być objęte ochroną u innego ubezpieczyciela. Najczęściej polisa obejmuje takie zdarzenia, jak kradzież pojazdu czy szkoda całkowita. Na rynku znajdziesz także bardziej rozbudowane warianty Mini AC. Na jaką ochronę możesz liczyć, jeśli zdecydujesz się na droższy pakiet minicasco? Gradobicie, zderzenie z dzikim zwierzęciem czy uszkodzenie auta w wyniku wandalizmu to tylko niektóre sytuacje, w jakich ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie.

Decydując się na zakup minicasco, zwróć też uwagę, czy polisa przewiduje tzw. franszyzę integralną. Tym terminem określa się minimalną wartość szkód, za jakie możesz uzyskać odszkodowanie. Ważny jest również sposób likwidacji szkody. W przypadku mini AC zazwyczaj stosuje się wariant kosztorysowy, w ramach którego ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w formie pieniężnej.