Brzmi to jak bajka, ale to rzeczywiste plany naszego rządu, który chce dogonić Europę w elektromobilności.

Ma w tym pomóc przedstawiony przez Ministra Energii, Krzysztofa Tchórzewskiego projekt „W kierunku elektromobilności”. Według niego, w ciągu najbliższych 10 lat na polskich drogach ma się pojawić około miliona pojazdów napędzanych wyłącznie energią elektryczną. Wdrożenie tego planu ma być jednocześnie kołem zamachowym polskiej gospodarki.

Jednym z ważniejszych celów ma być zbudowanie polskiego autobusu elektrycznego, w czym ma pomóc przedstawiony przez Jadwigę Emilewicz program „e-Bus”. Polskie firmy mają zaprojektować, zbudować i sprzedawać napędzane prądem autobusy, które będą jeździły nie tylko po polskich drogach. Równolegle mają się toczyć działania na rzecz rozwoju infrastruktury zapewniającej ładowanie baterii w pojazdach elektrycznych, a nawet przedsięwzięcia mające na celu ożywienie polskiego przemysłu motoryzacyjnego, poprzez zbudowanie polskiej gamy samochodów elektrycznych. Czy jest to możliwe?

Nie trzeba było długo czekać na reakcję jednego z polskich producentów, chcących wskrzesić legendarną Syrenę. Firma AK Motor wraz z FSO chcą stworzyć całą gamę modelową aut elektrycznych. Model AK Syrena NIXI ma zostać zaprezentowany w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Będzie to miejski, dwuosobowy samochód elektryczny, do którego w przyszłości dołączy wersja czteroosobowa AK Syrena Derceto E.

A tak na poważnie, to gdyby Polska osiągnęła taki wynik – milion aut elektrycznych w 10 lat – to byłby raczej jakiś cud gospodarczy. Dziś w krajach, w których społeczeństwo jest zdecydowanie bogatsze, a infrastruktura daleko bardziej rozwinięta, samochody elektryczne liczy się najwyżej w dziesiątkach tysięcy. Niektóre programy proponują nabywcom udogodnienia i ulgi jeżeli ci kupią taki samochód. W Polsce nie ma mowy o czymś takim – przynajmniej projekt tego nie przewiduje. Jak wygląda u nas sprzedaż aut elektrycznych? Są to pojedyncze sztuki rejestrowane głównie na firmy i na dilerów.

Zdjęcia: AK Motor