Koncern Daimler i sojusz Renault-Nissan podjęli współpracę, której efektem ma być powstanie następcy Nissana NP300 oraz pierwszych pick-upów jednotonowych Mercedesa i Renault.

Nissan NP300 to robocza odmiana pick-upa Nissana, znanego na niektórych rynkach jako Navara. Następca zadebiutuje już niebawem, ale na jego bazie powstanie również pierwszy pick-up marki Renault, a także pick-up klasy premium Mercedesa. Pojazd z gwiazdą na masce będzie samodzielną konstrukcją niemieckiego koncernu, ale wykorzystującą podzespoły i niektóre rozwiązania Nissana. Tymczasem Renault ma być już bliżej spokrewnione z japońskim pick-upem.

Nie jest to pierwszy owoc współpracy Mercedesa z sojuszem Renault-Nissan. Obie strony są bardzo zadowolone m. in. z projektu Mercedes Citan i Renault Kangoo – bliźniaczych modeli użytkowych kombivanów. Nowe pick-upy będą sprzedawane w Europie, Ameryce Łacińskiej, RPA i Australii, a będą produkowane w fabrykach Nissana i Renault w Hiszpanii, Argentynie i Meksyku. Renault zaprezentuje swojego pick-upa już w przyszłym roku, a premiera zostanie poprzedzona pokazem mniejszego, bo półtonowego pick-upa francuskiej marki. Przygotowanie Mercedesa potrwa pewnie nieco dłużej.