Producenci aut podążają za współczesnymi trendami i chcą być bardziej ekologiczni. Większość stawia na hybrydy i auta elektryczne, których przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Mazda ma bardziej racjonalną strategię.

Zamiast bawić się w rozwiązania-wydmuszki, firma obniża emisję szkodliwych gazów w zupełnie inny sposób. Japończykom obcy jest też downsizing, który zdaje egzamin tylko na krótką metę. Mazda po prostu pracuje nad lepszą efektywnością silników wolnossących i nie tylko.

W ramach technologii SKYACTIV obniżane jest zużycie paliwa nie tylko przez udoskonalanie motorów, ale też zmniejszanie wagi podwozia i nadwozia. Dzięki temu poprawiają się osiągi auta i jego prowadzenie. Współczesne modele Mazdy wyposażone są też w system i-ELOOP, który magazynuje energię z hamowania. Jest ona wykorzystywana do zasilania urządzeń pokładowych.

Pierwszym modelem opracowanym na bazie technologii SKYACTIV był SUV CX-5. Następnie pojawiła się limuzyna i kombi klasy średniej (szóstka), a ostatnio kompaktowy sedan i hatchback (trójka). Przez ostatnie półtora roku Mazda sprzedała około miliona samochodów z tą technologią. Jak widać, nie trzeba wypuszczać na rynek hybrydy ani auta elektrycznego, żeby osiągnąć sukces!