Mazda zaprezentowała prototypowy model Demio wyposażony w napęd hybrydowy, w którym zastosowano silnik Wankla jako dodatkowy generator energii.

Model Demio jest u nas znany jako Mazda 2. Pokazany przez japońskiego producenta prototyp ma napęd elektryczny o mocy 102 KM. Motor elektryczny zasilany jest bateriami litowo-jonowymi, które po wyczerpaniu mogą zostać zasilone przez dodatkowy generator energii, silnik Wankla. Benzynowa jednostka o objętości 0,33 l pozwoliła dwukrotnie zwiększyć zasięg samochodu.

Podróżując Mazdą Demio RE Range Extender i korzystając wyłącznie z napędu elektrycznego, można przejechać 200 km. Po zatankowaniu do pełna 10-litrowego zbiornika paliwa zasięg zwiększa się aż do 400 km.

Silniki Wankla były stosowane do tej pory m.in. w samochodach NSU. W przypadku Mazdy trafiły one pod maskę m.in. modeli RX-7 i RX-8. Japoński producent zrezygnował jednak z tego rodzaju silnika w 2012 roku przez coraz ostrzejsze normy emisji spalin. Chcielibyście powrotu Wankla jako głównej jednostki napędowej?