Fot. na licencji Creative Commons; Flickr.comby twin_turbo6

W niektórych krajach, takich jak Finlandia czy Szwecja, stosuje się taryfikator mandatów proporcjonalny do zarobków osoby popełniającej wykroczenie. Czy takie rozwiązanie wkrótce trafi także do Polski?

Ministerstwo Transportu już zleciło badanie mające sprawdzić skuteczność tego rodzaju rozwiązania w krajach, w których ono funkcjonuje. Według Zbigniewa Rynasiewicza, wiceministra transportu, taki system jest bardziej sprawiedliwy wobec wszystkich kierowców.

Na razie nie wiadomo, kiedy taki taryfikator miałby zostać wprowadzony w naszym kraju, ale mówi się o terminie odległym o mniej więcej dwa lata. Ministerstwo Transportu nie zdradziło także, w jaki sposób policja lub funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego mieliby sprawdzać wysokość dochodów kierowcy popełniającego wykroczenie. Co więcej, część polityków zastanawia się, czy nie spowoduje to wśród funkcjonariuszy nagonki na właścicieli drogich samochodów, którzy zasilaliby budżet państwa w wyższe kwoty. A co w takim razie z bezrobotnymi kierowcami?