Jeszcze przed wakacjami wejdą w życie poprawki do przepisów określających system karania kierowców za wykroczenia. Niestety wzrosną kwoty mandatów, zwłaszcza za przekroczenie prędkości. Jak bardzo?

Co prawda mandaty nie będą tak wysokie jak w zachodnich krajach Europy, ale w porównaniu z naszymi zarobkami i tak kary mogą być bardzo dotkliwe. Dwukrotnie wzrosną stawki mandatów za przekraczanie prędkości, a recydywiści dostaną jeszcze wyższe kary. Pojawią się sumy czterocyfrowe, więc warto jeździć wolniej.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Już przekroczenie prędkości o 41-50 km/h może nas kosztować ponad 1000 zł. Jeżeli pojedziemy szybciej dotknie nas nie tylko kara 1500 zł, ale popełniając takie wykrocznie w terenie zabudowanym, policjant, który nas zatrzyma, jest zobowiązany do obligatoryjnego odebrania prawa jazdy na 3 miesiące. W obszarze zabudowanym stawki za mandaty będą dwa razy wyższe niż poza nim. Prawo jazdy możemy stracić za przewożenie pasażerów w większej liczbie niż przewiduje wpis w dowodzie rejestracyjnym. Uwaga na skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Po zmianie przepisów przejazd na czerwonym może skończyć się karą od 750 do 1500 zł.

Są jednak i dobre wiadomości dla tzw. piratów drogowych. Gdy nowe przepisy wejdą w życie, popełnienie kilku wykroczeń na raz będzie skutkowało sumowaniem punktów karnych tylko do 10, a nie jak to jest obecnie bez ograniczeń. Punkty nie będą natomiast przyznawane jeżeli wykroczenie zarejestruje fotoradar.