Nadmierna prędkość od lat pozostaje jednym z głównych powodów wypadków na drogach. Żeby zniechęcić kierowców do jej przekraczania w wielu miejscach w Polsce ustawiono fotoradary, które robią zdjęcia autom, które przekroczyły dozwoloną prędkość. Następnie kierowcy otrzymują wezwanie do wskazania prowadzącego i zapłacenia mandatu. Jak dokonać opłaty?

Jak działa fotoradar?

Skala tego, jak wiele osób każdego roku otrzymuje mandat z fotoradaru może być zaskakująca. Jak  wynika z danych Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD), w Polsce w 2019 roku ustawionych było 435 stacjonarnych fotoradarów, które zarejestrowały aż 1 606 000 zdarzeń. Wynik ten tym bardziej zaskakuje, jeśli dodamy, że rok wcześniej fotoradary zrobiły o 341 000 zdjęć mniej. W 2019 roku wystawiono 717 000 mandatów, ale dlaczego ich liczba aż tak różni się w stosunku do odnotowanych wykroczeń? Tutaj pojawia się kilka problemów, a często po prostu zdjęcia są nieczytelne. Część wykroczeń dotyczy również pojazdów uprzywilejowanych, które w uzasadnionych przypadkach mogą przekraczać prędkość.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego prowadzi kontrolę ruchu drogowego, wykorzystując do tego również:


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


 • 20 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle.
 • 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości.
 • 29 mobilnych urządzeń rejestrujących zainstalowanych w pojazdach.

Jeśli chodzi o stacjonarne urządzenia do pomiaru prędkości, to najwięcej naruszeń odnotowano w miejscowościach:

 • Koziegłowy – 24,7 tys.,
 • Siewierz – 22,2 tys.,
 • Gliwice – 21,3 tys.

W ramach rozwoju systemu automatycznej kontroli obecnie realizowany jest projekt „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020, czego efektem jest zakup 358 nowych urządzeń rejestrujących.

Zdjęcie z fotoradaru – jaki mandat możesz otrzymać?

To, jaki mandat za przekroczenie prędkości zostanie na ciebie nałożony, zależy od tego, jak szybko jechałeś. Jednocześnie musisz się liczyć również z punktami karnymi. Za przekroczenie prędkości grozi ci:

·       do 10 km/h – 50 zł mandatu i brak punktów karnych,

 • od 11 do 20 km/h – od 50 do 100 zł mandatu i 2 punkty karne,
 • od 21 do 30 km/h – od 100 do 200 zł mandatu i 4 punkty karne,
 • od 21 do 40 km/h – od 200 do 300 zł mandatu i 6 punktów karnych,
 • od 41 do 50 km/h – od 300 do 400 zł mandatu i 8 punktów karnych,
 • od 51 km/h i więcej – od 400 do 500 zł mandatu i 10 punktów karnych.

Kiedy przedawnia się mandat z fotoradaru? Na jego wystawienie urzędnik ma 180 dni od momentu, w którym wykonano zdjęcie. Jeśli nie dopełni on tego terminu, to wtedy instytucja, która wystawiła mandat może skierować do sądu wniosek o ukaranie kierowcy. Jeśli postępowanie nie zostało wszczęte, to okres przedawnienia mandatu wynosi 1 rok od popełnienia wykroczenia, a jeśli postępowanie zostało wszczęte, to 2 lata. Wiedząc po jakim czasie przychodzi mandat z fotoradaru, będziesz miał świadomość, że fakt nieotrzymania wezwania w ciągu kilku tygodni od dnia, w którym wydaje ci się, że przekroczyłeś przepisy i zarejestrował to fotoradar, nie musi oznaczać, że nie poniesiesz konsekwencji. Urzędnicy mają na to zdecydowanie więcej czasu.

Termin płatności mandatu

Jeśli chodzi o mandaty z fotoradarów, to na ich opłacenie masz 7 dni od momentu ich otrzymania. Nie zawsze jednak taka wiadomość oznacza, że nie unikniesz odpowiedzialności finansowej. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że zawiadomienie, które otrzymasz od GITD-u nie jest jeszcze mandatem – to dopiero wezwanie do wskazania kierującego pojazdem. Kiedy je dostaniesz, możesz zareagować na kilka sposobów:

 • Wskazać, kto kierował pojazdem.
 • Odmówić wskazania prowadzącego – wtedy mandat zostanie nałożony na właściciela auta, ale bez punktów karnych.
 • Odmówić przyjęcia mandatu – wtedy sprawa trafi do sądu.
 • Odmówić przyjęcia mandatu, jeśli masz wątpliwości odnośnie do legalności pomiaru lub widzisz pewne nieprawidłowości w wezwaniu. W tym przypadku musisz jednak dokładnie uzasadnić odmowę. Przyczyną może być słaba jakość zdjęcia, np. nie widać, kto prowadził pojazd, czy widoczność więcej niż jednego pojazdu na zdjęciu, a w związku z tym brak pewności, że pomiar dotyczy twojego auta. Kolejny przypadek ma miejsce wtedy, kiedy po drugiej stronie jezdni widać metalowe barierki – mogą one zakłamywać pomiar.

Pamiętaj jednak, że nawet złożenie odwołania nie daje pewności, że nie będziesz musiał zapłacić mandatu. Jeśli uzasadnienie nie będzie profesjonalne, to prawdopodobnie nie przyniesie ono pożądanego efektu.

Mandat z fotoradaru – jak zapłacić?

Opłacenie mandatu polega na wykonaniu standardowego przelewu. Najprostszym rozwiązaniem jest zapłacenie mandatu przez internet za pomocą bankowości elektronicznej. Innym sposobem na zapłatę mandatu z fotoradaru przelewem jest udanie się np. na pocztę i tam dokonanie płatności, jednak zdecydowanie wygodniejszym i mniej czasochłonnym rozwiązaniem jest przelew z własnego konta. Co więcej – jest to również tańsze rozwiązanie. Inne zasady obowiązują w przypadku mandatów otrzymanych bezpośrednio od funkcjonariusza po popełnieniu wykroczenia. Obecnie możliwe jest już płacenie mandatu kartą, o ile pojazd policyjny jest wyposażony w terminal płatniczy.

Prędkość pozostaje jedną z najczęstszych przyczyn wypadków i kolizji. Jako posiadacz pojazdu pamiętaj o przepisowej jeździe, ale również nie zapominaj o ubezpieczeniu OC. Jeśli spowodujesz szkodę, to dzięki polisie poszkodowani najczęściej otrzymają odszkodowanie.