Fotochromatyczne lusterko to lusterko wsteczne. Podczas jazdy po zmroku ułatwia obserwację tego, co dzieje się za pojazdem. Zadaniem lusterka fotochromatycznego jest również nie oślepiać kierowcy. Dla wielu osób ten typ lusterka to przydatny i dobrze znany gadżet, dla innych nowość. Czym tak naprawdę jest lusterko fotochromatyczne i czy warto je instalować?

Co to jest lusterko fotochromatyczne?

Pod nazwą „lusterko fotochromatyczne” najczęściej ukrywa się to wsteczne, mocowane wewnątrz auta. Na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od zwykłego lusterka samochodowego. Jego przeznaczenie jest również podobne. Lusterka wewnętrzne mają za zadanie ułatwiać kierowcy obserwację tylnej części auta. Należy jednak zaznaczyć, że model fotochromatyczny automatycznie się ściemnia i rozjaśnia, tak aby kierowca nie był oślepiony przez pojazdy jadące za nim – i to właśnie ta cecha odróżnia lusterko fotochromatyczne od tego tradycyjnego. Jest więc przydatnym gadżetem szczególnie dla kierowców często jeżdżących po ciemku. Lusterko wsteczne fotochromatyczne będzie też przydatne w czasie słonecznego dnia, kiedy promienie UV mogą utrudniać kierowanie i oślepiać. Jego zadaniem jest więc zapewnić większy komfort jazdy, a także zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Wyposażając pojazd w lusterko można więc zmniejszyć ryzyko wypadku, a przez to zadbać o wysokość swoich składek OC.

Lusterka fotochromatyczne: rodzaje

Obecnie w sklepach z akcesoriami samochodowymi można kupić dwa rodzaje lusterek wstecznych. Pierwszym z nich są te, które działają w oparciu o specjalny czynnik chemiczny, którym pokryta jest szklana tafla. Środek ten niejako pochłania światło i w ten sposób ściemnia lusterka. To rozwiązanie skuteczne, ale nie zawsze idealne. Tego typu lusterka fotochromatyczne mogą przyciemniać się niekoniecznie wtedy, gdy kierowca sobie tego życzy. Częstym problemem jest też to, że substancja za słabo lub za mocno przyciemnia lusterko wsteczne. Za skuteczniejsze uważa się więc lusterka samochodowe wewnętrzne elektroniczne. Są wpięte w zasilanie, a na obudowie znajduje się przycisk wyłączania i włączania gadżetu. Czynnik chemiczny w elektrycznym lusterku zastąpiono czujnikiem, który monitoruje światło i ustala stopień zaciemnienia lusterka.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Jak zainstalować lusterko samochodowe wewnętrzne?

Lusterko fotochromatyczne nie jest podstawowym wyposażeniem samochodu. Chcąc z niego korzystać, trzeba je zamontować samodzielnie. Instalacja jest zadaniem dość prostym. Na początek należy znaleźć lusterko pasujące do posiadanego modelu auta. Następnie trzeba wymienić je tak samo, jak to zwykłe. Zazwyczaj nie jest ono przyklejone do szyby na stałe. Fotochromatyczne lusterko wsteczne nasadza się za pomocą specjalnych prowadnic, małych szyn. Montaż lusterka fotochromatycznego sterowanego elektrycznie jest trudniejszy. Wymaga doprowadzenia zasilania. Jeśli więc nie ma się doświadczenia w pracach wykończeniowo-eklektycznych, warto zwrócić się po pomoc do elektryka samochodowego.

Lusterko fotochromatyczne: jak działa?

Lusterko wewnętrzne działa na prostych zasadach, a mechanizm jego funkcjonowania bardzo łatwo zaobserwować. Należy jednak zaznaczyć, że lusterko nie działa w dzień. Testy na poprawne działanie powinno się wykonywać, gdy się ściemni, ewentualnie oszukać czujnik światła dziennego poprzez jego zasłonięcie, np. naklejką. Następnie należy włączyć zapłon i upewnić się, że lusterko wsteczne wewnętrzne jest włączone. W kolejnym kroku świeci się w szkło światłem, np. latarki. W efekcie można zauważyć, że im mocniejszy strumień światła, tym ciemniejsze staje się szkło fotochromatyczne.