Z czym kojarzy się brytyjski Rolls-Royce? Z luksusem, perfekcyjną jakością, a także ogromnymi, 12-cylindrowymi, aksamitnie brzmiącymi silnikami, które spalają hektolitry benzyny.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


W lipcu ta ekskluzywna marka świętowała jubileusz 100-lecia produkcji samochodów. Z tej okazji w siedzibie firmy, znajdującej się w brytyjskim Goodwood, spotkali się fani marki i jej przedstawiciele. Zgodnie z zasadą „100 aut na 100-lecie” uczestnicy imprezy w konwoju wytwornych limuzyn Rolls-Royce’a udali się do Narodowego Muzeum Motoryzacji położonego w New Forest.

Markę Rolls-Royce stworzyli w 1904 roku Charles Rolls i Henry Royce. Nosiła ona wówczas nazwę Rolls-Royce Limited i zajmowała się produkcją samochodów oraz silników spalinowych do różnych celów. W latach 20. i 30. Brytyjczycy wytwarzali głównie podwozia nadające się do jazdy, ale bez karoserii. W latach 40. zaczęli produkować kompletne samochody oraz wozy opancerzone, a także silniki przeznaczone na potrzeby militarne.

Po II wojnie światowej Rolls-Royce zaliczał się już do najbardziej ekskluzywnych marek świata. Auta spod znaku Spirit of Ecstasy były dopracowywane w każdym detalu przez kolejne dziesięciolecia. W 1998 roku prawa do firmy wykupił Volkswagen, a pięć lat później przejęło ją BMW. Oszlifowało ono tylko pielęgnowany przez lata diament, który błyszczy nadal i jest pożądany przez najbogatszych ludzi na świecie. Co Wy sądzicie o autach Rolls-Royce’a? Również chcielibyście być szczęśliwymi posiadaczami samochodu z charakterystyczną figurką Spirit of Ecstasy na masce?