źródło: Wikipedia

Bez względu na to, czy wakacyjny wyjazd już za Wami, czy jeszcze przed Wami, warto wiedzieć, z jaką maksymalną prędkością można poruszać się po autostradach w Europie. Graficzna prezentacja limitów obowiązujących na Starym Kontynencie chyba najlepiej nadaje się do tego celu.

Bezpieczne wakacje za kółkiem

Dominujące wartości na powyższej mapie wynoszą 120-130 km/h – to maksymalna prędkość, jaką można rozwinąć na autostradach w danym kraju. Gdzieniegdzie dopuszczalne jest 110 km/h, a na drogach w Norwegii, w Czarnogórze i na Cyprze kierowcy mogą jechać najwyżej 100 km/h.

Przejdźmy jednak do ewenementów. Zaliczają się do nich z całą pewnością Niemcy. Kraj ten słynie ze świetnych autostrad, na których nie ma ograniczenia prędkości. Drugi przykład to Polska – po niedawno wprowadzonych zmianach kierujący mogą poruszać się po autostradach z maksymalną prędkością 140 km/h. To jedyny (poza Niemcami) tak wysoko ustawiony limit prędkości w Europie. Czyżby stan nawierzchni naszych autostrad należał do najlepszych w Europie? Na to pytanie niech każdy odpowie sobie sam.

Pakuj się z głową

Czy Waszym zdaniem podniesienie limitu prędkości do 140 km/h w Polsce to dobre posunięcie?