Walka o pieniądze w ramach abonamentu rtv trwa. Poczta Polska ma zamiar sprawdzić, którzy przedsiębiorcy posiadający samochód w leasingu zarejestrowali radioodbiornik. Jeżeli tego nie zrobili, zapłacą zaległe składki.

Panuje przekonanie, że leasingowany samochód nie jest własnością przedsiębiorcy, co jest słuszne, natomiast w każdej umowie leasingowej to właśnie przedsiębiorca ponosi wszelkie koszty eksploatacji. A do takich kosztów zalicza się także opłacenie abonamentu rtv, czyli podatku od posiadania radioodbiornika. Należy dobrze zrozumieć tę opłatę, ponieważ jej nazwa wprowadza w błąd. Nie ma znaczenia to, czy się słucha radia czy nie. Nawet jeżeli się go nie włącza, to się je posiada.

Tymczasem Poczta Polska sprawdza, które firmy płacą za abonament, nie tylko od odbiorników w autach, ale również w miejscach pracy, w hotelach czy restauracjach. Kary za brak rejestracji mogą być wysokie – nawet 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej za jeden odbiornik. Obecnie opłata abonamentowa za odbiornik radiowy wynosi 7 zł miesięcznie, czyli 84 zł rocznie.