Kupno nowego auta prosto z salonu to z pewnością bardzo przyjemne doświadczenie. Możliwość dowolnego skonfigurowania pojazdu to w Polsce luksus, na który miesięcznie pozwala sobie jedynie około 20-25 tys. osób, co w skali całego kraju jest wielkością znikomą. Polacy, kupując nowy samochód, często zwracają uwagę na to, jak szybko straci on na wartości i jak dużo. Dziś prezentujemy krótkie zestawienie tych modeli, które z czasem najmniej tracą na wartości.

Prezentowany ranking to tylko część obszernego zestawienia, które przy pomocy ekspertów z firmy EurotaxGlass przygotowali redaktorzy tygodnika Auto Świat.

Możemy się z niego dowiedzieć, które samochody straciły najmniej na wartości po 3 i 6 latach użytkowania.

W kategorii najbardziej popularnych samochodów kompaktowych zwycięzcą okazało się Mitsubishi Lancer VIII, które po 3 latach użytkowania straciło 36% swojej wartości. Drugie miejsce w tej kategorii wiekowej przypadło ex aequo Peugeotowi 308 i Toyocie Auris – spadek wartości po 3 latach wyniósł 39%. Trzecie miejsce zajęła Kia Cee’d – po 3 latach użytkowania właściciel może sprzedać ten model, tracąc na nim 41% pierwotnej ceny.

Po 6 latach samochody tracą około 50% swojej wartości. W tym wypadku wyniki są bardzo zbliżone:

  1. Chevrolet Lacetti (-52%)
  2. Honda Civic VIII (-53%)
  3. Mitsubishi Lancer VII (-56%)

W kategorii małych/średnich aut SUV teoretycznie najmniejszą utratą wartości odznacza się Kia Sportage, która po 3 latach użytkowania traci 36% swojej wartości. Po 6 latach najmniejszym spadkiem wartości w tej kategorii może pochwalić się BMW X3, które po tym okresie jest warte dokładnie połowę ceny salonowej.

Czy kupując nowy samochód, zwracacie uwagę, jak będzie kształtować się jego wartość na przestrzeni lat?