Dodatkowe ubezpieczenia samochodowe zazwyczaj nie są kosztowne, a mogą znacząco ułatwić życie w kryzysowej sytuacji.

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej polega na tym, że zakład ubezpieczeniowy przejmuje na siebie odpowiedzialność ekonomiczną za szkody wyrządzone osobom trzecim w razie kolizji czy wypadku. Z kolei polisa autocasco pozwala na uzyskanie odszkodowania np. wtedy, gdy sami popełnimy błąd i uszkodzimy samochód, nasz pojazd zostanie porysowany przez nieznanego sprawcę lub zostanie skradziony.

Towarzystwa reasekuracyjne oferują szereg dodatkowych ubezpieczeń. W zależności od firmy i rodzaju polisy mogą być one rozszerzeniem OC lub pakietu OC + AC. Możemy też zdecydować się na zakup dodatkowej polisy w innym towarzystwie niż to, w którym mamy już ubezpieczenie obowiązkowe lub autocasco.

W okresie urlopowym dobrze jest pomyśleć o ubezpieczeniu opon. Cena takiego zabezpieczenia jest niska. Chociaż stawka i tak zostanie wyliczona indywidualnie, to można liczyć na to, że za całoroczną ochronę będzie ona oscylować wokół 20-30 zł.

Co daje ubezpieczenie opon? Przykładowo AXA Direct zapewnia pomoc w wymianie koła na zapasowe 24 godziny na dobę na terenie Polski. Jeśli z jakiegoś powodu wymiana nie będzie możliwa, auto zostanie odholowane do warsztatu, gdzie zostanie podjęta próba reperacji opony. Za robociznę zapłaci ubezpieczyciel. Co ważne, po skorzystaniu z polisy nie straci się zniżek za bezszkodową jazdę.

Ubezpieczenie opon może się przydać w wielu sytuacjach. Możemy być np. nieodpowiednio ubrani i nie będziemy chcieli pobrudzić sobie odzieży w drodze na spotkanie. Kierowca lub pasażerowie mogą nie mieć odpowiedniego doświadczenia, żeby wymienić koło, lub po prostu siły, aby np. odkręcić śruby. Pamiętajmy, że wezwany mechanik może nie być nam w stanie pomóc na miejscu, jeśli w aucie nie będziemy mieli koła zapasowego czy zestawu naprawczego. Po prostu nie jest technicznie możliwe, aby dysponował on całym wachlarzem opon i felg w odpowiednich rozmiarach.

Ubezpieczyciele wskazują, że bardzo częstą szkodą jest uszkodzenie lub rozbicie szyby. Tego typu ubezpieczenie może kosztować ponad 80 zł za rok.

W AXA Direct zapewnione jest pokrycie naprawy lub wymiany szyby do kwoty 2000 zł. Usługa zostanie wykonana w jednym z warsztatów sieci specjalizującej się w tego typu szkodach. Także w tym przypadku nie straci się zniżek OC. Ubezpieczenie szyb to dobra opcja dla tych, którzy nie chcą lub nie są w stanie wykupić autocasco.

Podobnie jest z ubezpieczeniem na wypadek kradzieży lub pożaru, które także może być uzupełnieniem OC. Trzeba się liczyć z tym, że za udział w odszkodowaniu przyjdzie zapłacić do 25% kosztów, ale lepsze to, niż stracić auto i nie otrzymać żadnych pieniędzy.

Warto też pomyśleć nad polisą gwarantującą samochód zastępczy w razie wypadku, kradzieży czy awarii. W zależności od tego, na jaki wariant ubezpieczenia się zdecydujemy (możemy np. rozszerzyć zakres standardowego assistance), pojazd zastępczy zostanie nam przydzielony na inną liczbę dni. Bazowa polisa tego typu kosztuje ok. 30 zł.