złodziej próbuje otworzyć drzwi do auta

OC jest w Polsce obowiązkowe i z tym faktem nikt nie dyskutuje. Jeśli jednak chodzi o dodatkowe ubezpieczenia, nieraz pojawiają się wątpliwości. Co jednak ważne, warto pamiętać, że zazwyczaj nie są kosztowne, a mogą znacząco ułatwić życie w kryzysowej sytuacji, jak np. kradzież samochodu czy chociażby rozładowanie akumulatora.

Kradzież samochodu – co robić?

W każdej sytuacji, gdy widzisz brak swojego auta w miejscu, w którym go zostawiłeś, należy działać szybko. Po pierwsze, jeśli istnieje możliwość, że zaparkowałeś niezgodnie z przepisami, koniecznie zadzwoń na straż miejską – może się okazać, że auto zostało odholowane. Jeśli jednak strażnicy miejscy nie potwierdzą nam tego typu zdarzenia i jesteśmy pewni, że nic innego poza tym nie mogło się stać, zgłaszamy kradzież na policję. 

Policjanci zjawią się na miejscu zdarzenia, a następnie dokonają tam wstępnych oględzin oraz wysłuchają Twoich zeznań. Kolejnym krokiem jest wizyta na komisariacie, gdzie złożone będzie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. W tym czasie ze strony policjantów wciąż może padać wiele pytań o samochód i samo zdarzenie, często bardzo szczegółowych – warto mówić wszystko, co wiemy, ponieważ może pomóc to w znalezieniu auta. Co równie ważne, pomoże to także wykluczyć, że staramy się sfingować kradzież. 


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Pamiętaj, opuszczając komisariat weź od policjantów zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży, ponieważ jest ono potrzebne w czasie zgłaszania utraty samochodu w towarzystwie ubezpieczeniowym. Taką szkodę należy zgłosić do ubezpieczyciela jak najszybciej – zwykle maksymalnie w ciągu doby od zdarzenia. Najlepiej niemalże od razu po telefonie do policji, kiedy czekamy na przyjazd funkcjonariuszy, skontaktuj się z infolinią swojego ubezpieczyciela, zasygnalizuj taki problem i dopytaj o ewentualne szczegóły dalszego postępowania. Czas ma tutaj ogromne znaczenie.

Ubezpieczenie samochodu – co i w jakim zakresie?

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) polega na tym, że zakład ubezpieczeniowy przejmuje na siebie odpowiedzialność ekonomiczną za szkody wyrządzone osobom trzecim w razie kolizji czy wypadku. 

Z kolei polisa autocasco (AC) pozwala na uzyskanie odszkodowania, np. wtedy, gdy uszkodzimy samochód (chociażby podczas drobnej stłuczki), nasz pojazd zostanie porysowany przez nieznanego sprawcę, spłonie lub zostanie skradziony. AC nie jest jednak w naszym kraju ubezpieczeniem obowiązkowych, stąd też do nas należy decyzja, czy wykupimy tego typu polisę, a jeśli tak – jak szeroki będzie miała zakres.

Coraz popularniejsze stają się też ubezpieczenia Assistance, które w nagłych wypadkach gwarantują pomoc medyczną, informacyjną, techniczną czy prawną. One również nie są obowiązkowe, ale mimo wszystko w 2019 roku na polisy z tego zakresu zdecydowało się ponad 2,3 mln Polaków (Assistance komunikacyjne jest w czołówce, ale znajdziemy też np. Assistance w podróży czy zdrowotne). Co możemy zyskać dzięki tego typu ochronie? To m.in. wsparcie serwisowe, czyli chociażby holowanie pojazdu lub wymiana koła, gdy złapie nas w trasie ,,kapeć”. Jeśli zaś chodzi o takie zdarzenie, jak kradzież samochodu, Assistance również znajdzie swoje zastosowanie – skontaktowanie się z ubezpieczycielem zaraz po zauważeniu kradzieży pozwoli na uzyskanie informacji, jak należy dalej postępować. Co więcej, usługi assistance wiążą się także z możliwością zaoferowania ubezpieczonemu auta zastępczego.

Warto pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeniowe oferują pakiety łączące w sobie kilka ubezpieczeń, najpopularniejszym jest zapewne pakiet OC AC. Tego typu połączenia zazwyczaj objęte są promocjami i w związku z tym korzystniejszą ofertą cenową. Możemy też zdecydować się na zakup dodatkowej polisy, np. opisanego Assistance, w innym towarzystwie niż to, w którym mamy już ubezpieczenie OC lub autocasco – chociaż, podobnie jak we wcześniejszym przypadku, zakup ich u tego samego ubezpieczyciela jest zwykle atrakcyjniejszy finansowo.

Dodatkowe ubezpieczenia pod lupą

Jest wiele sytuacji, które mogą budzić ogromny stres, pociągać za sobą niepotrzebne koszta i zabierać nam czas. W takich przypadkach dodatkowe ubezpieczenia mogą być ogromną pomocą. O jakich polisach mowa?

Ubezpieczenie od pożaru i kradzieży

Pożar samochodu czy jego kradzież to wydarzenia, które bezpośrednio pozbawiają nas auta. Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że jak pokazują policyjne statystyki, w 2016 roku skradziono w Polsce 13 542 auta osobowe – każdego dnia 37 osób przeżywało więc kradzież samochodu. 

Owszem, ubezpieczenie od kradzieży zwykle zawarte jest w polisie AC, chociaż zawsze warto szczegółowo zapoznać się z jej zakresem. Może np. okazać się, że ubezpieczenie obowiązywało tylko w Polsce, a nam ukradną auto poza jej granicami. Konieczne jest też sprawdzenie sytuacji, które mogą wyłączyć odpowiedzialność ubezpieczyciela, jak np. pozostawienie niezamkniętego samochodu czy przewożenie w pojeździe zapasowych kluczyków i dowodu rejestracyjnego.

Ubezpieczenie opon

Ubezpieczenie opon może przydać się w wielu sytuacjach. Możemy być np. nieodpowiednio ubrani i nie będziemy chcieli pobrudzić sobie odzieży w drodze na spotkanie. Kierowca lub pasażerowie mogą nie mieć odpowiedniego doświadczenia, żeby wymienić koło, lub po prostu siły, aby np. odkręcić śruby. Stawka tego typu polisy jest zwykle niewielka, ponieważ całoroczna ochrona będzie oscylować wokół kwoty 20-30 zł, a zdejmie nam spory kłopot z głowy. Przykładowo otrzymamy pomoc w wymianie koła, a wsparcie niesione jest przez 24h/dobę. Jeśli zaś z jakiegoś powodu wymiana nie będzie możliwa, auto zostanie odholowane do warsztatu, gdzie zostanie podjęta próba reperacji opony. Za robociznę zapłaci ubezpieczyciel. Co ważne, po skorzystaniu z polisy nie straci się zniżek za bezszkodową jazdę.

Pamiętajmy, jeśli w aucie nie będziemy mieli koła zapasowego czy zestawu naprawczego, wezwany mechanik może nie być nam w stanie pomóc na miejscu. Po prostu nie jest technicznie możliwe, aby dysponował całym wachlarzem opon i felg w odpowiednich rozmiarach.

Ubezpieczenie szyb

Ubezpieczyciele wskazują, że bardzo częstą szkodą jest uszkodzenie lub rozbicie szyby. Polisa od tego typu zdarzeń zwykle kosztuje nieco ponad 80 zł za rok, chociaż niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe zapewniają ją w ramach pakietu OC+AC. W zakresie ubezpieczenia szyb, najczęściej zapewnione jest pokrycie kosztów naprawy lub wymiany szyby do kwoty 3000 zł. Usługa zostanie wykonana w jednym z warsztatów, które specjalizują się w tego typu szkodach.

Dodatkowe ubezpieczenia auta – co jeszcze warto wiedzieć?

  • Pamiętajmy, że w niektórych przypadkach zniesienie udziału w odszkodowaniu nie jest możliwe. Jest tak m.in. w przypadku udziału w odszkodowaniu z tytułu ubezpieczenia od pożaru i kradzieży. Trzeba się liczyć z tym, że za udział w odszkodowaniu przyjdzie nam zapłacić 15-25% kosztów, ale zapewne lepsze to, niż stracić auto i nie otrzymać żadnych pieniędzy.
  • Warto pomyśleć także nad polisą gwarantującą samochód zastępczy w razie wypadku, kradzieży czy awarii. W zależności od tego, na jaki wariant ubezpieczenia się zdecydujemy (możemy np. rozszerzyć zakres standardowego Assistance), pojazd zastępczy zostanie nam przydzielony na określoną liczbę dni. Bazowa polisa tego typu kosztuje ok. 25 zł.
  • Ważnym ubezpieczeniem jest także NNW, czyli od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Jeśli taki przeżyjemy i doznamy trwałego uszczerbku na zdrowiu, polisa obejmie nas wsparciem – w zakres ochrony ubezpieczeniowej wchodzi zarówno kierowca, jak i pasażerowie. Co więcej, jeśli ubezpieczony zginie w wypadku komunikacyjnym, NNW pozwala zabezpieczyć finansowo jego rodzinę. Niewielkim kosztem – bo około 50 zł za rok – można więc przygotować się nawet na najgorsze. 

Obyśmy nigdy nie musieli korzystać ze wsparcia wymienionych tu polis, ale przezorny… zawsze ubezpieczony.