Tworzenie korytarzy życia nie jest wymagane przez polskie prawo. Już niedługo ma się to zmienić, a kary za niedostosowanie się do przepisów będą wysokie. To jedna z kilku zapowiadanych zmian, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Ministerstwo Infrastruktury doskonale zdaje sobie sprawę, że choć autostrad i dróg ekspresowych ciągle przybywa, bezpieczeństwo na tych odcinkach pozostaje na tym samym, niskim poziomie. Właśnie tam ginie pięć razy więcej osób niż na drogach krajowych. Dlatego też resort zamierza wymusić na kierowcach tworzenie tzw. korytarzy życia, czyli odcinków, dzięki którym pomoc może szybciej dotrzeć na miejsce wypadku.

U nas jego stworzenie nie jest wymagane przez prawo, inaczej jest jednak w krajach Europy, gdzie blokowanie takiego korytarza wiąże się z mandatami sięgającymi nawet kilkaset euro. Zasady są proste – samochody poruszające się lewym pasem zjeżdżają w lewo (najczęściej na pas zieleni), pojazdy ze środkowego i prawego pasa zbliżają się do prawej krawędzi jezdni. Środkiem przejeżdżają służby ratownicze.

Zmiany pojawią się również w obowiązkowym wyposażeniu samochodu. Na chwilę obecną w każdym pojeździe musi znaleźć się przynajmniej gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. W ciągu najbliższych miesięcy Ministerstwo Infrastruktury będzie starało się ustandaryzować wyposażenie apteczki, która później stanie się kolejnym wymaganym elementem aut. Warto przypomnieć, że jesteśmy zobowiązani do pomocy każdej poszkodowanej osobie. Brak obowiązkowej apteczki wydawał się więc ogromnym niedopatrzeniem.