korytarz-zycia

Tworzenie korytarzy życia  do niedawna  nie było wymagane przez polskie prawo. Obecnie jednak taki obowiązek dotyczy już wszystkie kierowców, a kary za niedostosowanie się do przepisów są wysokie. To jedna z kilku zapowiadanych zmian, które miały poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Korytarz życia – przepisy

Ministerstwo Infrastruktury doskonale zdaje sobie sprawę, że choć autostrad i dróg ekspresowych ciągle przybywa, bezpieczeństwo na tych odcinkach pozostaje na tym samym, niskim poziomie. Właśnie tam ginie pięć razy więcej osób niż na drogach krajowych. Dlatego też resort zdecydował się wymusić na kierowcach tworzenie tzw. korytarzy życia, czyli odcinków, dzięki którym pomoc może szybciej dotrzeć na miejsce wypadku.

U nas jego stworzenie przez długi czas nie było wymagane przez prawo, inaczej jednak wyglądało to innych krajach Europy, gdzie blokowanie takiego korytarza wiąże się z mandatami sięgającymi nawet kilkaset euro. Zasady są proste – samochody poruszające się lewym pasem zjeżdżają w lewo (najczęściej na pas zieleni), pojazdy ze środkowego i prawego pasa zbliżają się do prawej krawędzi jezdni. Środkiem przejeżdżają służby ratownicze.


Zniżka -15%

Oblicz składkę ubezpieczenia OC


Zmiany mają pojawią się również w obowiązkowym wyposażeniu samochodu. W ciągu najbliższych miesięcy Ministerstwo Infrastruktury będzie starało się ustandaryzować wyposażenie apteczki, która później stanie się kolejnym wymaganym elementem aut. Warto przypomnieć, że jesteśmy zobowiązani do pomocy każdej poszkodowanej osobie. Brak obowiązkowej apteczki wydawał się więc ogromnym niedopatrzeniem.

Nowe przepisy dotyczące tworzenia korytarzy ratunkowych weszły w życie 6 grudnia 2019 roku, natomiast nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym pojawiła się w Dzienniku Ustaw 14 listopada tego samego roku. To bardzo ważna zmiana, która wprowadziła jednoznaczne zasady zachowania się kierowców w sytuacjach ważnych dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dotąd wielu prowadzących pojazdy tworzyło korytarz ratunkowy na autostradzie czy na innych drogach po to, żeby np. karetka mogła przejechać, kiedy droga jest zakorkowana. Kierowcy starali się zjeżdżać na bok, tak żeby pozostawić miejsce dla pojazdu uprzywilejowanego. Taka reakcja ma ogromne znaczenie, gdyż w razie wypadku liczy się każda sekunda – to ona może zadecydować o życiu poszkodowanego. Wprowadzenie nowych przepisów spowodowało, że tworzenie korytarzy życia jest obowiązkowe, a za niedostosowanie się do przepisów grozi mandat w wysokości do 500 zł. Mandat ten może być nałożony nie tylko za nieodpowiednie zachowanie w takim przypadku, ale również wówczas, gdy źle ustawisz auto.

Formowanie korytarzy życia jest bardzo proste, musisz tylko pamiętać o adekwatnym zachowaniu w zależności od tego, na którym pasie jezdni się znajdujesz:

  • Jeśli jesteś na lewym skrajnym pasie, powinieneś zjechać na lewo.
  • Jeśli jesteś na innym pasie, powinieneś zjechać na prawo.

Zwróć uwagę na fakt, że obowiązek zjechania na prawo dotyczy nie tylko jadących prawym pasem, ale również kierowców, którzy poruszają się środkowym pasem. Zatem w takiej sytuacji pojazd znajdujący się po lewej stronie zjeżdża w lewo, a znajdujący się na środku i po prawej stronie – w prawo. Identycznie wygląda to, gdy pasów jest jeszcze więcej np. cztery. Wtedy również tylko auto znajdujące się po lewej stronie ma zjechać w tę stronę.

Obowiązuje reguła prawej ręki. Na czym to polega? Zgodnie z nią kciuk traktujemy jako lewy pas, przerwa pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym to korytarz życia, a pozostałe palce od kciuka to reszta pasów. Zerknij na rękę, by jak najszybciej przypomnieć sobie, jak należy się zachować, kiedy trzeba stworzyć korytarz życia. Widzisz kciuk skierowany w lewo, a pozostałe palce skierowane w prawo? I tak właśnie ma wyglądać korytarz życia.

W przepisach nie określono, jaka powinna być szerokość korytarza życia. Kierowca ma zjechać do krawędzi jezdni tak, żeby umożliwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego. Teoretycznie, żeby mógł przejechać samochód straży pożarnej konieczna jest szerokość około 3 metrów, ale na wielu drogach uzyskanie takiego korytarza może być niemożliwe, szczególnie jeśli obok siebie stoją dwa auta ciężarowe. Twoim zadaniem jako kierowcy jest w takim przypadku zapewnienie odpowiednio dużej ilości miejsca.

Pojazdy uprzywilejowane – przepisy

W wielu krajach tworzenie korytarzy życia jest obowiązkowe od lat. Kiedy powinieneś zjechać z pasa ruchu, żeby przejechać mógł samochód uprzywilejowany? Korytarz życia tworzysz wtedy, kiedy zauważysz bądź usłyszysz pojazd, który musisz przepuścić. Jak zorientujesz się, że takie auto się zbliża? Przede wszystkim samochód ten musi wysyłać sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. Do pojazdów uprzywilejowanych należy nie tylko karetka, ale również pojazd samochodowy straży pożarnej, policji, straży granicznej, agencji wywiadu, jednostki ratownictwa chemicznego, służby więziennej, straży miejskiej i nie tylko. Wykaz wszystkich takich pojazdów znajdziesz w art. 53. ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Jeśli jesteś poszkodowanym w wypadku, to możesz liczyć na szybką pomoc lekarzy, o ile karetka nie będzie mieć problemów z dotarciem na miejsce zdarzenia. Zabezpiecz się na taką ewentualność, że będziesz potrzebować pomocy specjalistów w innych przypadkach. Mając ubezpieczenie zdrowotne, możesz liczyć na konsultację w ciągu kilku dni.