Wsiadasz do auta i widzisz przed sobą mnóstwo kontrolek. Jeśli właśnie przesiadłeś się ze stosunkowo starego pojazdu do nowego auta, to prawdopodobnie część z nich nic ci nie mówi, ale część z nich wygląda zawsze tak samo. Co oznaczają kontrolki w samochodzie? Zanim zaczniesz korzystać ze swojego auta sprawdź, co ukrywa się za poszczególnymi symbolami, żeby móc bezpiecznie jeździć.

Opis kontrolek na desce rozdzielczej

Najlepszym źródłem informacji o kontrolkach jest instrukcja obsługi pojazdu, którą powinieneś otrzymać od sprzedającego wraz z autem. Jednak nie zawsze ją dostaniesz. Znajomość znaczenia poszczególnych symboli jest kluczowa dla bezpiecznej jazdy. Musisz wiedzieć, jak włączyć wycieraczki, światła mijania czy też jak otworzyć szyby. Kiedy zrobisz to prawidłowo, to na desce rozdzielczej pojawią się pewne ikony. Na początek skupmy się na standardowych kontrolkach, czyli takich, z którymi niemal na pewno spotkasz się w swoim pojeździe.

Pierwsze wnioski na temat tego, o czym informuje dana ikona możesz już wyciągnąć na podstawie jej koloru. Mogą mieć charakter:

 • ostrzegawczy – czerwona,
 • informacyjno-ostrzegawczy – żółta lub pomarańczowa,
 • informacyjny – zielona.

Zielone kontrolki samochodowe informują po prostu o tym, jakie systemy i rozwiązania są aktualnie włączone w aucie. Kiedy uruchomisz pojazd, to zauważysz, że zaczną się pojawiać kolejne ikony informacyjne  w kolorze zielonym. To oznacza, że auto jest sprawne i możesz ruszyć w drogę. Oczywiście w przypadku każdego modelu samochodu mogą one wyglądać nieco inaczej. Pomarańczowe lub żółte kontrolki w samochodzie mogą już wzbudzić niepokój. Najczęściej oznaczają one, że w aucie nie ma żadnej usterki, ale pewne kwestie wymagają twojej uwagi. Jeśli posiadasz pojazd z czujnikami ciśnienia w oponach, to ikona powiadamiająca o nieprawidłowym wyniku będzie prawdopodobnie pomarańczowa lub żółta. Takiego samego koloru może być informacja o konieczności wymiany żarówki, niskim poziomie oleju czy zbliżającym się terminie przeglądu technicznego. Nie są to jednak rozwiązania dostępne w każdym aucie. Pomarańczowe światła kontrolki w wybranych modelach pojazdów mogą również oznaczać, że właśnie zostały uruchomione pewne systemy. Dotyczy to np. świateł przeciwmgielnych czy ogrzewania szyby. Taka ikona może cię także poinformować o tym, że w pojeździe wyłączona jest poduszka powietrzna, masz rezerwę paliwa lub źle zamknąłeś jego wlew. 

Bardzo niepokojące są czerwone ikonki w samochodzie. W tym przypadku powinieneś działać natychmiast – nie odkładaj wizyty w warsztacie na później. Czerwone lampki w samochodzie oznaczają, że nie powinieneś kontynuować jazdy, ale nie zawsze taka ikona musi oznaczać awarię. Może ci się np. wyświetlić informacja o niezamkniętych drzwiach, co jest bardzo niebezpieczne, szczególnie jeśli podróżujesz z dziećmi. Czerwona ikona zaświeci się również wtedy, kiedy włączysz światła awaryjne, ale także wówczas, gdy zaciągniesz hamulec postojowy. Po jego zwolnieniu ikona zniknie, podobnie jest w przypadku świateł awaryjnych – symbol zniknie po ich wyłączeniu. Jeśli jednak takie działanie nie powoduje zmian, ikony nadal się świecą, to może to wskazywać na poważniejszy problem.

To, jakie możesz zobaczyć kontrolki na desce rozdzielczej, zależy od producenta samochodu. Niektórzy stosują indywidualne oznaczenia, ale najczęściej, jak wspominaliśmy, standardowe ikony są zawsze takie same.

Sprawdźmy zatem znaczenie najczęściej spotykanych kontrolek w samochodzie.

Zielone lampki kontrolne w samochodzie:

 • Światła mijania – z prawej strony ikony znajduje się reflektor, a z lewej cztery ukośne paski.
 • Kierunkowskaz – najczęściej są to dwie rozdzielone strzałki, z których jedna kieruje w prawo, a druga w lewo.
 • Światła pozycyjne – dwa odwrócone do siebie reflektory z trzema paskami.
 • Tempomat – najczęściej ma on symbol prędkościomierza ze strzałką, która wskazuje prędkość.
 • Światła drogowe – czyli tzw. długie. W tym przypadku ikona wyjątkowo jest niebieska. Kontrolka wygląda podobnie do ikony świateł dziennych. Po prawej znajduje się reflektor, a po lewej cztery paski, z tą różnicą, że w tym przypadku są one proste.
 • Przednie i tylne światła przeciwmgielne – ikona przednich jest zielona, a tylnych żółta lub pomarańczowa. W przypadku przednich ikona składa się z reflektora i przekreślonych trzech kresek zwróconych w lewo, a w przypadku tylnych – w prawo.

Natomiast żółte lub pomarańczowe kontrolki deski rozdzielczej to:

 • Rezerwa paliwa – często jest oznaczona małą ikoną dystrybutora paliwa.
 • Nieprawidłowe ciśnienie w oponach – ¾ koła z bieżnikiem, a w środku znajduje się wykrzyknik.
 • Problemy z oświetleniem – wskazuje na nie symbol żarówki z wykrzyknikiem w środku.
 • Awaria systemu ESP – symbol bardzo łatwy do rozpoznania, gdyż w żółtym kole zobaczysz napis ESP.
 • Awaria systemu ABS – sytuacja wygląda analogicznie jak w przypadku ESP.
 • Awaria systemu wtrysku – ikonka przedstawiająca blok silnika.

Czego dotyczą czerwone kontrolki w samochodzie?:

 • Zaciągnięty hamulec postojowy, czyli tzw. hamulec ręczny – literka P w kole.
 • Otwarte drzwi – ikona auta z otwartymi drzwiami i bagażnikiem.
 • Awaria jednego z ważnych systemów – trójkąt z wykrzyknikiem w środku.
 • Problem z układem ładowania – najczęściej ma postać prostokąta z plusem po jednej stronie i minusem po drugiej.
 • Niski poziom oleju – na ikonę składa się dzbanek z kropelką.

Świadomość tego, co oznaczają poszczególne ikonki samochodowe ma szczególne znaczenie, gdyż dzięki temu wiesz, czy możesz bezpiecznie jeździć. Nie ignoruj ostrzeżeń, ponieważ w ten sposób możesz spowodować kolizję czy wypadek samochodowy. Koniecznie zawrzyj umowę ubezpieczenia OC. Dzięki temu, jeśli spowodujesz szkodę, to najczęściej poszkodowany otrzyma odszkodowanie z twojej polisy. Nie ty będziesz ponosić ten koszt.