Kontrolka akumulatora zapala się i gaśnie – co to oznacza?

Świecące się na czerwono kontrolki na desce rozdzielczej informują o poważnej awarii pojazdu. Nie inaczej jest w przypadku lampki akumulatora. Jeśli zapali się podczas jazdy, wskazuje to na brak ładowania. Problemu nie należy bagatelizować. Chociaż w takiej sytuacji silnik nie zgaśnie od razu, to jednak wiele z podzespołów w samochodzie nie otrzymuje wystarczającej ilości energii elektrycznej, a to stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników pojazdu. Sprawdź, jak się zachować, gdy zapala się kontrolka akumulatora i jakie mogą być przyczyny awarii.
Jak odbywa się ładowanie akumulatora w samochodzie podczas jazdy?
Akumulator w samochodzie odpowiada za rozruch silnika oraz dostarczanie energii elektrycznej do pozostałych układów i systemów bezpieczeństwa pojazdu. Jego moc i pojemność powinny być dopasowane w szczególności do rodzaju jednostki napędowej. Akumulator, podobnie jak typowa bateria, nie jest jednak w stanie sam wytworzyć energii. Za ten proces odpowiada alternator – urządzenie działające na zasadzie prądnicy prądu przemiennego.
W jaki sposób następuje ładowanie akumulatora podczas jazdy? Alternator przekształca energię z ruchu paska klinowego, połączonego z wałem korbowym, w energię elektryczną. Ta trafia do akumulatora, gdzie następnie jest magazynowana i zużywana w miarę potrzeb. Jeśli w aucie pali się kontrolka akumulatora, wskazuje to na problem z ładowaniem, a nie z samą baterią samochodową.
Zapalona kontrolka akumulatora – co oznacza?
Podczas uruchamiania silnika na desce rozdzielczej zapalą się wszystkie kontrolki. Jeśli po kilku sekundach gasną, oznacza to, że wszystkie układy w samochodzie działają poprawnie. Inaczej sytuacja wygląda, gdy po uruchomieniu auta nadal świeci się kontrolka akumulatora.
Warto pamiętać, że lampka akumulatora to jedna z podstawowych kontrolek, jakie znajdują się na desce rozdzielczej każdego samochodu. Dlatego jej zapalenia się nie warto bagatelizować, mimo że pojazd nie gaśnie. W niektórych przypadkach kontynuowanie jazdy z zapaloną kontrolką akumulatora może prowadzić do poważnego (i kosztownego) uszkodzenia silnika.
Dlaczego kontrolka ładowania się świeci?
Przyczyn problemów z ładowaniem może być kilka. Kontrolka od akumulatora zaświeci się, jeżeli zsunie się pasek klinowy z wału korbowego. W takiej sytuacji alternator nie ładuje się, a tym samym nie jest w stanie przekazywać energii do akumulatora. Przyczyną awarii może być także uszkodzenie rolek i napinaczy odpowiadających za to, by pasek się nie poluzował.
Kolejną z przyczyn problemu z ładowaniem może być uszkodzenie alternatora, wynikające zarówno z czynników mechanicznych, jak i wadliwej pracy akumulatora. Nierzadko winę za ten problem ponosi przepalony bezpiecznik alternatora, a także zwarcie akumulatora, które prowadzi do uszkodzenia innych, współpracujących z nim podzespołów.
Brak ładowania w samochodzie może także wynikać z awarii wirnika, łożyska czy stojana. Zanim jednak zdecydujesz się na wymianę tych elementów, warto sprawdzić stan głównej baterii. Lepiej zdecydować się na zakup nowego akumulatora i współpracujących z nim elementów, by uniknąć ponownej awarii w niedługim czasie.
Inną przyczyną, z powodu której zapali się kontrolka ładowania akumulatora, może być uszkodzenie regulatora. Do takiej sytuacji może dojść np. w wyniku zużycia tej części lub jej zalania płynem pochodzącym z jednego z układów pojazdu.
Awaria alternatora – objawy
Jak rozpoznać brak ładowania baterii samochodowej? O takim problemie informuje przede wszystkim świecąca kontrolka akumulatora. Warto pamiętać, że przy uszkodzeniu alternatora często nie dochodzi do natychmiastowego zatrzymania silnika. Dzieje się tak dlatego, że w akumulatorze zgromadzony jest jeszcze pewien zapas energii, który pozwala na podtrzymanie pracy układu zapłonowego i pompy paliwowej.
Zużywana podczas jazdy energia nie jest jednak uzupełniana przez uszkodzony alternator. Objawy, które mogą świadczyć o występowaniu problemu z ładowaniem to również:
· częste i szybkie rozładowywanie się akumulatora,
· żarząca się lub migająca kontrolka akumulatora,
· niejednostajnie świecące się światła.
Kontrolka zapala się i gaśnie – co to oznacza?
Jednorazowe i krótkotrwałe zapalenie się kontrolki akumulatora może wskazywać na chwilowy spadek napięcia. Jeżeli po kilku dniach nadal nie świeci kontrolka ładowania, nie trzeba spieszyć się z naprawą – wystarczy poinformować o problemie podczas przeglądu pojazdu. Warto jednak pamiętać, że na brak ładowania akumulatora, nawet gdy kontrolka nie świeci się, mogą wskazywać też inne problemy. Do najczęstszych z nich należą piszczący pasek alternatora, a także migotanie lub delikatne podświetlenie lampki akumulatora.
Jak jeszcze poznać, że alternator nie ładuje, chociaż kontrolka nie świeci się? O braku napięcia mogą świadczyć problemy z uruchomieniem pojazdu lub brak zapłonu. Do warsztatu samochodowego warto udać się także wtedy, gdy kontrolka ładowania gaśnie po dodaniu gazu. Taka sytuacja może wskazywać na problemy z napięciem. W tym przypadku należy sprawdzić połączenie alternatora z akumulatorem za pomocą kabla prądowego. Niepokój powinny wzbudzić również zardzewiałe lub zaśniedziałe styki.
Jak się zachować, gdy zapali się kontrolka akumulatora podczas jazdy?
Kontrolka akumulatora nie gaśnie? Tego problemu nie warto lekceważyć! W nowych pojazdach wiele systemów, takich jak ABS czy ESP, by działać prawidłowo, potrzebuje energii elektrycznej. Właśnie dlatego, gdy zaświeci się kontrolka ładowania, lepiej znaleźć miejsce, w którym można bezpiecznie zaparkować samochód.
Jak szybko należy zatrzymać pojazd, gdy zapali się kontrolka akumulatora podczas jazdy? Wiele zależy od mocy i pojemności baterii samochodowej oraz poboru energii przez systemy i układy znajdujące się w aucie. W niektórych przypadkach możliwe jest kontynuowanie jazdy nawet przez godzinę. Jeżeli jednak akumulator nie był dawno wymieniany, może się okazać, że energii wystarczy tylko na kilka minut. By uniknąć szybkiego rozładowania baterii samochodowej, należy ograniczyć zużycie prądu, wyłączając radio, klimatyzację czy ogrzewanie.
Brak ładowania akumulatora może wynikać z różnych przyczyn, których znalezienie wymaga przeprowadzenia gruntownej diagnostyki pojazdu. Dlatego kierowcy, którzy posiadają ubezpieczenie OC z pakietem Assistance, po zapaleniu się kontrolki akumulatora, powinni skorzystać ze wsparcia oferowanego przez ubezpieczyciela. Pozostali mogą wezwać pomoc drogową lub odholować pojazd do najbliższego warsztatu.