Niebawem zmienią się przepisy dotyczące kar dla kierowców, którzy korzystają z systemu viaTOLL. Absurdalne mandaty przejdą do historii.

Dopóki zmiany w przepisach nie wejdą w życie, gigantyczne kary dla kierowców za „nielegalne” przejechanie bramek elektronicznego systemu poboru opłat będą nakładane. Rząd jednak zwrócił uwagę na absurdalne przepisy, które rujnowały majątek i życie kierowców, zwłaszcza zawodowych, jeżdżących TIR-ami. Za każdą kolejną przejechaną „nielegalnie” bramkę nakładana była grzywna w wysokości 3000 zł, co nierzadko skutkowało tym, że często niewinny kierowca musiał zapłacić kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych kary.

Po zmianie przepisów za przejechanie bramki bez środków na koncie urządzenia viaBOX lub bez urządzenia już nie kierowca, ale właściciel samochodu ciężarowego zostanie ukarany grzywną w wysokości 1500 zł, i nie będzie to już kwota mnożona przez liczbę przejechanych w ten sposób bramek. Grzywnę będzie można nałożyć tylko raz na dobę. Kierowcom samochodów osobowych karę zmniejszono do 500 zł. W przypadku nieprawidłowo ustawionego urządzenia viaBOX będzie naliczana kara 750 zł dla kierowcy ciężarówki i 250 zł dla kierowcy samochodu osobowego. Jeśli urządzenie nie będzie sprawne, a kierowca będzie kontynuował jazdę, karę dostanie właściciel pojazdu.

Zmiany obejmują również zniesienie rygoru natychmiastowej karalności oraz umorzenie kar dla wszystkich, którym je nałożono przed wejściem w życie ustawy. Dzięki nowym przepisom skończy się gehenna przedsiębiorców, całego polskiego transportu i przede wszystkim kierowców pojazdów ciężarowych.