Samochody Seata sprzedawane są w Polsce już od 20 lat. Niestety, główny importer tych aut w naszym kraju, Ibiza Motor Company S.A. Polska, nie może dojść do porozumienia z hiszpańskim producentem.

W 1993 roku Krystian Poloczek, biznesmen ze Śląska, wraz z nieżyjącym już Francesco Venturą, byłym wiceprezesem FC Barcelony, rozpoczął budowę sieci sprzedaży hiszpańskiej marki w Polsce. W latach świetności istniało 40 salonów sprzedaży, a marka miała 3% udziałów w rynku, całkiem dobrze przy tym prosperując. Roczny rekord sprzedaży wynosił ok. 10 tys. egzemplarzy. W 2012 roku sprzedano tylko ok. 2 tys. samochodów ze znaczkiem Seata.

Niestety, Volkswagen od niedawna ma jednego, wspólnego importera marek niemieckiego koncernu, w tym także Seata. Z tego względu firma Poloczka stała się zbędnym pośrednikiem. Właściciel Iberia Motor Company S.A. wycenił ją na kilkadziesiąt milionów euro, których Volkswagen nie ma zamiaru zapłacić.

Co więcej, w 2011 roku Seat rozwiązał umowę z polskim importerem, ale wciąż powinien obowiązywać zawarty w niej 3-letni okres wypowiedzenia trwający do jesieni 2014 roku, dzięki któremu firma mogłaby importować samochody legalnie na wyłączność. W sprawie wziął jednak udział także warszawski sąd, który zabronił importu aut Seata.

W tej chwili sytuacja wygląda marnie, ponieważ w Polsce jest tylko 300 nowych egzemplarzy Seata, które muszą zostać podzielone między 30 salonów sprzedaży. Czy to już koniec Seata w naszym kraju? Oczywiście trudno nam wyobrazić sobie taką sytuację, niemniej na razie nie wiadomo, kiedy i przez kogo byłyby importowane kolejne samochody hiszpańskiej marki.