Na skutek interpelacji posła PSL Lasy Państwowe zablokowały tegoroczną edycję rajdu Magam Trophy w Miastku. Taki sam los spotka najprawdopodobniej także i inne imprezy off-roadowe w Polsce.

Rajd Magam Trophy, jeden z najtrudniejszych rajdów przeprawowych w Polsce, organizowany był od 12 lat. Niestety, nie odbędzie się jego trzynasta edycja, ponieważ żadne z pięciu nadleśnictw współpracujących z organizatorami imprezy nie wydało zgody na poprowadzenie tras w lasach. Do tej pory takich problemów nie było. Nadleśniczy Miastka, Janusz Szreder, sprzyjający rajdowcom, przyznaje, że las był niszczony, ale w minimalnym stopniu i zawsze były wypłacane odszkodowania.

Przychylne interpretacje przepisów dotyczących ruchu pojazdów silnikowych w lesie skończyły się po interwencji posła Jana Burego, który na początku 2012 roku złożył interpelację do ministra środowiska w sprawie organizowania imprez motoryzacyjnych na drogach leśnych. Odpowiedź była jasna – zasady udostępniania lasów są jasno określone w ustawie o lasach z 29 września 1991 roku.

W skrócie, po większości dróg leśnych pojazdy silnikowe poruszać się nie mogą, a do wyjątków z pewnością nie należą rajdy off-roadowe. Zapisy art.30 zabraniają bowiem hałasowania, niszczenia dróg, drzew i krzewów oraz płoszenia zwierząt, czego niestety nie da się uniknąć w przypadku imprez motoryzacyjnych tego typu.

Czy off-roadowcy zostaną na dobre wygnani z polskich lasów? Czy uważacie, że interwencja posła Burego była potrzebna?