Recyklingiem akumulatorów w Polsce zajmują się głównie trzy firmy. Rząd pracuje nad zmianami w prawie, które mają dać szanse także mniejszym przedsiębiorcom. Mogą one jednak zagrozić środowisku.

Aktualnie monopol na recykling akumulatorów w Polsce mają trzy firmy: ZAP Sznajder Batterien, Orzeł Biały i Baterpol. Wartość tego rynku w naszym kraju szacuje się na ok. 500 mln zł. Firmy odzyskują ok. 70 tys. ton ołowiu rocznie. Niestety, nie jest to tani biznes. Na spełnienie bardzo wymagających norm dotyczących ochrony środowiska potrzeba nowoczesnych technologii, a co za tym idzie – dużych nakładów finansowych. Ten stan rzeczy miałby się poprawić dzięki pewnym zmianom w prawie, przygotowywanym przez Ministerstwo Środowiska.

Pierwszy projekt nowelizacji nie rokuje jednak dobrze według ekspertów. W wywiadzie z serwisem „Dziennik.pl” Andrzej Jasiński, doradca ds. środowiska Waldemara Pawlaka, zdradził, że projekt pozwala na rozebranie akumulatora niemal każdemu w nieprzystosowanym do tego miejscu. Firmy mogłyby skupiać się na odzyskiwaniu jedynie ołowiowych płytek, które stanowią ok. 75% akumulatora. Reszta części to groźne związki chemiczne, których bezpieczne magazynowanie jest kosztowne. Istnieje więc ryzyko, że byłyby one wywożone na tzw. dzikie wysypiska.

Czy macie własne pomysły na ukrócenie monopolu na rynku recyklingu akumulatorów?